MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Stypendia, staże, wykłady otwarte. Miasto aktywnie wspiera studentów

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdal
MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Stypendia, staże, wykłady otwarte. Miasto aktywnie wspiera studentów

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Na terenie Poznania działa 25 uczelni publicznych oraz prywatnych. Szkoły te aktywnie współpracują z samorządem w wielu dziedzinach. Prezentujemy najważniejsze wymiary tej współpracy.

Poznań uczelniami stoi! Co piąty mieszkaniec miasta jest studentem. Na poznańskich uczelniach kształci się około 120 tysięcy osób. Największą uczelnią jest – liczący już 100 lat – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, w którym kształci się prawie co trzeci poznański żak. Co siódmy jest studentem Politechniki Poznańskiej, co dwunasty – Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Każdego roku studia w stolicy Wielkopolski kończy około 30 tysięcy absolwentów.

Władze miasta chcą, aby studenci nie tylko zdobywali dyplomy w Poznaniu, ale również związali swoją karierę zawodową ze stolicą Wielkopolski. Dlatego przygotowały specjalny program stypendiów dla studentów przygotowujących się do podjęcia zatrudnienia w Poznaniu.

W ten sposób miasto nie tylko wspiera studentów i ułatwia im atrakcyjnego zatrudnienia, ale też tworzy nowe miejsca pracy, bowiem po zakończeniu stażu wymagane jest zatrudnienie stażysty przez organizatora stażu i utrzymanie utworzonego w ten sposób miejsca pracy przez sześć miesięcy.

Stolica Wielkopolski od kilku lat prężnie rozwija program „Akademicki i naukowy Poznań”. Jest to zachęta do studiowania w Poznaniu dla najzdolniejszych młodych ludzi z kraju i zagranicy. W ramach tego programu oferowane są liczne stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad oraz młodych twórców i badaczy.

Każdego roku Miasto Poznań organizuje konkursy: „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” i „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską”, przyznając nagrody pieniężne za najlepsze prace cechujące się użytecznością dla miasta. W dotychczasowych jedenastu edycjach konkursu nagrodzono i wyróżniono ponad 100 prac.

Od kilku lat Urząd Miasta Poznania organizuje także program trzymiesięcznych staży dla studentów. Za przepracowanie za przepracowanie 180 godzin (w wymiarze 15 godzin w tygodniu) stażyści otrzymują wynagrodzenie. Do tej pory na staż w UMP przyjęto łącznie ponad 2,5 tys. studentów. Każdego roku kilkudziesięciu byłych stażystów podejmuje pracę w urzędzie. Urząd Miasta Poznania oferuje także staże dla absolwentów szkół wyższych.

Stypendium stażowe jest finansowane przez Powiatowy Urząd Pracy. Po zakończeniu stażu część absolwentów jest zatrudniana w urzędzie.

Miasto Poznań dofinansowuje również organizacje wykładów otwartych na uczelniach. W tego typu wykładach mogą uczestniczyć nie tylko studenci ale również mieszkańcy, którzy chcą poznać poglądy wielkich autorytetów ze świata nauki, gospodarki, polityki i sztuki.

Miasto dofinansowało wykłady otwarte już 290 wybitnych wykładowców, w tym laureatów nagrody Nobla.
Miasto jest także partnerem wielu imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych przez poznańskie uczelnie. Aktywnie wspiera Juwenalia.

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.