Bogna Kisiel

MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Poznański Budżet Obywatelski pozwala decydować mieszkańcom na co wydać miejskie pieniądze

W 2016 roku Natalia miała 7 lat, gdy zgłaszała do PBO 2017 swój projekt „Dzieci dzieciom. Park Tysiąclecia parkiem 1000 zabaw”. Rok później maluchy mogły Fot. Grzegorz Dembiński W 2016 roku Natalia miała 7 lat, gdy zgłaszała do PBO 2017 swój projekt „Dzieci dzieciom. Park Tysiąclecia parkiem 1000 zabaw”. Rok później maluchy mogły już korzystać z atrakcji oferowanych na placu zabaw w Parku Tysiąclecia przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu
Bogna Kisiel

Odbyło się już osiem edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO). Mieszkańcy w głosowaniu wybrali 200 projektów, z których 124 zostało zrealizowanych.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom decydować na co należy wydać miejskie pieniądze. W ten sposób powstało w Poznaniu wiele placów zabaw, siłowni, skwerów, miejsc rekreacji, ale także realizowane są np. warsztaty edukacyjne czy zajęcia dla mam i ich pociech.

Przykładów jest wiele. Wykonane zostało oświetlenie i monitoring wzdłuż Wartostrady (od mostu Królowej Jadwigi do mostu Chrobrego). W ramach zadania „Sportowy Golaj” wykonano szereg prac na Golęcinie (np. wymianę siedzisk na stadionie lekkoatletycznym, remont szatni, ściany tenisowej). 100 drzew posadzonych na Łazarzu, Plażojada, park rekreacyjno-sportowy „Przy Żurawińcu”, park astronomiczny obok obserwatorium, droga rowerowa od ul. Juraszów do Strzeszynka czy inwestycje nad Rusałką (tor rowerowy, siłownia zewnętrzna, boiska do siatkówki plażowej, pola do gry w boccia, rozbudowę placu zabaw, cztery stacje napraw rowerów) – to także efekt budżetu obywatelskiego.

Jest jeszcze jeden istotny aspekt PBO, to aktywizacja samych mieszkańców, którzy przygotowują projekty, promują je, zachęcając do głosowania, a w przypadku wygranej widzą, jak ich pomysł jest wcielany w życie. Co więcej w te działania mogą włączyć się tak dorośli, jak i młodsi poznaniacy. Natalia miała siedem lat, gdy wnioskowała o nowoczesny plac zabaw w Parku Tysiąclecia. Pomysł się spodobał i w 2017 r. maluchy mogły korzystać z urządzeń do zabaw.

Od lat niekwestionowanym zwycięzcą PBO jest program trener osiedlowy, senioralny i przedszkolaka, przewidujący bezpłatne zajęcia ruchowe dla dzieci, młodzieży i seniorów, na który co roku oddaje swój głos 6-7 tysięcy poznaniaków.

Czy powtórzy ten sukces w edycji PBO 2021? Wiele zależy od sytuacji epidemiologicznej, ponieważ ze względu na korona-wirus trzeba było ograniczyć realizację tegorocznych projektów miękkich (głównie właśnie zajęć sportowych) w ramach budżetu obywatelskiego. Z tego też powodu nabór wniosków do PBO 2021 rozpocznie się z miesięcznym opóźnieniem, można je składać od pierwszego do ostatniego dnia czerwca.

W PBO 2021 do rozdysponowania jest 21 mln zł, z tego 15 mln zł zarezerwowano na projekty rejonowe, a 6 mln zł na ogólnomiejskie. Tym razem jednak w ramach projektów ogólnomiejskich 4 mln zł przeznaczono na Zielony Budżet czyli m.in. na urządzanie rabat kwiatowych, łąk kwietnych, ogrodów deszczowych, skwerów czy sadzenie drzew.

Do tej pory mieszkaniec Poznania w głosowaniu mógł poprzeć trzy propozycje – dwie spośród projektów rejonowych i jedną z ogólnomiejskich. Teraz może oddać cztery głosy.

– Jeden z nich będzie musiał być przekazany na projekt związany z Zielonym Budżetem

– podkreśla Patryk Pawełczak, szef Gabinetu Prezydenta.

Każdy mieszkaniec może złożyć trzy projekty i postarać się, aby co najmniej 10 osób wsparło każdy z nich. Koszt projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln zł, a rejonowego 600 tys. zł. Poznaniacy mogą zgłaszać projekty inwestycyjne, na przykład remont chodnika czy też budowę placu zabaw lub tzw. projekty miękkie – organizację festynu na osiedlu, warsztatów. Jednak trzeba pamiętać, że te propozycje muszą mieścić się w zadaniach własnych gminy (powiatu), a inwestycja może być zrealizowana jedynie na miejskim terenie.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.