MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Poznań jest miastem przyjaznym dla inwestorów

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Poznań jest miastem przyjaznym dla inwestorów

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Zagraniczni i krajowi inwestorzy wybierają Poznań. Wpływ na to ma dobra lokalizacja, infrastruktura i kapitał ludzki. Władze miasta dokładają starań, by stolica Wielkopolski była miejscem przyjaznym dla inwestorów, w którym będą chcieli lokować kapitał i tworzyć miejsca pracy.

Poznań to zdecydowanie jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych w Polsce. W stolicy Wielkopolski działa ponad 110 tysięcy podmiotów gospodarczych. Liczba przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce.
W Poznaniu inwestują firmy z Niemiec, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii czy USA. Natomiast, najwięcej kapitału inwestycyjnego zainwestowano w produkcję przemysłową, przede wszystkim motoryzacyjną, spożywczą i farmaceutyczną, handel i rynek nieruchomości (w tym biurowych, handlowych, hotelowych i mieszkaniowych).

Priorytetowymi dla Poznania sektorami gospodarki, które miasto chce rozwijać w najbliższych latach są: produkcja zaawansowana technologicznie, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badania i rozwój (R&D), działalność kongresowo-wystawiennicza oraz infrastruktura rekreacyjno-rozrywkowa.

Dlaczego Poznań jest tak atrakcyjny dla inwestorów? Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim dobra lokalizacja. Stolica Wielkopolski jest usytuowana w zachodniej części Polski, dokładnie w połowie drogi pomiędzy Berlinem a Warszawą.
Położenie miasta sprawia, że jest ważnym węzłem kolejowym, drogowym i lotniczym. Do Berlina i do Warszawy pociągiem z Poznania można dojechać w dwie i pół godziny. Na terenie miasta znajduje się również port lotniczy Poznań-Ławica, który oferuje bezpośrednie połączenia między innymi do Londynu, Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu, Kijowa oraz Warszawy.

Niezwykle ważny jest także kapitał ludzki. W Poznaniu mieszka około 550 tysięcy osób, co daje miastu piątą pozycję w Polsce. Aglomeracja poznańska liczy około 1 milion mieszkańców. Według danych GUS, w 2017 roku udział ludności w wieku produkcyjnym wyniósł 59 procent. Najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 25-44 lata (34 procent).

Poznań jest także prężnie działającym ośrodkiem akademickim. Co piąty mieszkaniec miasta jest studentem. Na 25 uczelniach kształci się 120 tysięcy osób, co roku studia kończy około 30 tysięcy osób.

Jednak nie samą pracą żyje człowiek. Poznań przyciąga inwestorów także szeroką ofertą rozrywek, które wypełnią czas wolny. Miasto może się pochwalić licznymi festiwalami. Najważniejsze z nich to: Malta Festival Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFFCINEMA, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR, Spring Break Festival.
Ponadto w Poznaniu znajdziemy wysokiej jakości bazę hotelową i restauracyjną: 500 restauracji i barów, w tym 60 restauracji z przewodnika Gault&Millau.

Dla fanów aktywnego wypoczynku miasto przez cały rok organizuje różnorodne wydarzenia sportowe takie jak: Poznań Maraton, SuperLeague Triathlon, Poznań Open, bieg Wings For Life, Półmaraton Poznań, Bike Challange.

Najwięksi pracodawcy w Poznaniu

W Poznaniu pracuje ponad 240 tysięcy osób. Dominuje sektor usług, który skupia 80 procent pracujących, co piąta osoba zatrudniona jest w przemyśle lub budownictwie, a 0,2 procent w rolnictwie. Na 1000 mieszkańców Poznania przypada 453 pracujących w sektorze przedsiębiorstw i 9 osób bezrobotnych. Najwięcej pracowników w stolicy Wielkopolski zatrudniają: Volkswagen Poznań (7,9 tys.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (4,9 tys.), Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (2,4 tys.), Politechnika Poznańska (2,1 tys.), Bridgestone Poznań (2 tys.).

Bardzo ważny dla miasta jest rozwój sektora usług nowoczesnych (BPO/SSC). W Poznaniu zainwestowały już takie światowe koncerny z tego sektora jak: Archer Daniels Midland (ADM), który jest jednym z największych światowych koncernów w branży przetwórstwa rolno-spożywczego, Carl Zeiss, niemiecka firma specjalizująca się w produkcji różnorodnego sprzętu optycznego i optoelektroniki czy GSK największa firma branży farmaceutycznej w Polsce.

Zachęty inwestycyjne

Dla inwestorów chcących ulokować swój kapitał w Poznaniu miasto przygotowało szereg zachęt inwestycyjnych.
Należą do nich między innymi: indywidualna obsługa projektów, wyznaczenie „project managera” – osoby dedykowanej do projektu, pomocnej w trakcie całego procesu przygotowania i realizacji inwestycji, employer branding poprzez organizowanie konferencji prasowych, dystrybuowanie materiałów do lokalnych mediów, przez media społecznościowe i stronę internetową miasta, wsparcie współpracy inwestora z uczelniami, np. stworzenie lub dostosowanie programów zajęć do potrzeb inwestora.
Pracodawca w Poznaniu może także uzyskać dostosowanie transportu miejskiego do swoich potrzeb oraz bezpłatną pomoc Powiatowego Urzędu Pracy.

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.