MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Nie tylko piłką nożną żyje miasto

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Nie tylko piłką nożną żyje miasto

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Dzięki wsparciu samorządu Poznań zajmuje najwyższe miejsca w klasyfikacji Systemu Sportu Młodzieżowego.

Poznań od 30 lat mocno stawia na sport. Samorząd angażował się jednak nie tylko w imprezy o ogromnym zasięgu, jak Euro 2012, ale od dawna wspiera także aktywność fizyczną amatorów oraz młodzieży.

W finansowaniu sportu przez poznański samorząd dostrzec można trzy wyraźne kierunki: wsparcie sportu młodzieżowego, wsparcie sportu ligowego i inwestycje w infrastrukturę sportową. Od 1999 roku wsparcie dla sportu regularnie wzrasta – ponad 20 lat temu w budżecie miasta przeznaczano na ten cel niecałe 8 milionów złotych. Dziś kwota ta wzrosła o ponad 100 milionów złotych. Efekty można zobaczyć spoglądając na między innymi na listę medalistów igrzysk olimpijskich trenujących w poznańskich klubów. Od 1990 roku, aż 10 sportowców stawało na podium najważniejszej imprezy sportowej, wśród nich znaleźli się młociarz Szymon Ziółkowski, pływak Rafał Szukała, czy zapaśniczka Monika Michalik. W stolicy Wielkopolski nie brakowało i nie brakuje imprez o zasięgu ogólnopolskim, europejskim i światowym.

– Niewątpliwie najważniejszą imprezą początku lat 90-tych były Mistrzostwa Świata w kajakarstwie, które odbyły się na nowo oddanym wówczas Torze Regatowym Malta. Już wtedy był on jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze i profesjonalnej organizacji nad Maltą odbyły się kolejne mistrzostwa w kajakarstwie w 2001 i 2010 roku – opowiada Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP.

Początek XX wieku to z kolei trzy edycje Mityngów lekkoatletycznych gwiazd – 2001, 2002, 2003, podczas których kibice na poznańskim Golęcinie mogli podziwiać sławy światowego formatu takie jak: Frankie Fredericks, Jan Zelezny czy Marlene Ottey. Z kolei w 2009 roku w poznańskiej Arenie odbywały się mecze Mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn. Największym wydarzeniem 30-lecia były Mistrzostwa Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012. – Stolica Wielkopolski na kilkanaście dni stała się jednym z czterech polskich miast, w których odbywały się mecze. Oczy całej piłkarskiej Europy skierowane były naStadion Miejski przy ulicy Bułgarskiej, który gościł reprezentacje Włoch, Irlandii i Chorwacji – wspomina Ewa Bąk.

Ale poznaniacy pokochali nie tylko piłkę nożną, bowiem od 2000 roku zaczęli masowo uprawiać bieganie. Wszystko za sprawą ówczesnego wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza, który zainicjował Poznań Maraton, dziś jedną z największych imprez tego typu w Polsce.

Dyrektor wydziału sportu podkreśla, że jednym z priorytetów dla samorządu jest szkolenie młodzieży. – Regularnie zajmujemy drugie miejsce w klasyfikacji gmin Systemu Sportu Młodzieżowego, programu prowadzonego przez Ministerstwo Sportu – wyjaśnia. W 2019 roku samorząd przeznaczył na działalność Młodzieżowych Centrów Sportu 5,6 milionów złotych. Wtedy też programem objętym zostało około 9 tysięcy młodych uczestników trenujących 57 różnych dyscyplin sportowych.

W przypadku sportu ligowego pierwsze wsparcie finansowe pojawiło się w sezonie 2003/2004 i dotyczyło trzech klubów sportowych. Z kolei w sezonie 2019/2020 wsparcie otrzymało już 16 drużyn nałączną kwotę 4 milionów złotych. Na infrastrukturze samorząd także nie oszczędzał. Odpoczątku 2000 roku do dziś wydał na ten cel ponad 1,1 miliarda złotych. Do sztandarowych inwestycji należały stadion miejski (751 milionów złotych), Termy Maltańskie (210 milionów złotych), Tor Regatowy Malta (80 milionów złotych), lodowisko „Chwiał-ka” (14 milionów złotych), czy kompleks Golęcin (12 milionów złotych).

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.