MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Inwestycje, komunikacja, gospodarka – miasto wspiera działanie spółek

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

MY, POZNAŃ - 30-lecie samorządu terytorialnego. Inwestycje, komunikacja, gospodarka – miasto wspiera działanie spółek

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Niezwykle ważnym elementem samorządu jest działalność spółek związanych z miastem. Poznań ma swój udział w 18 spółkach działających na jego terenie. Jakie to spółki i czym się one zajmują?

Spółki, w których miasto posiada akcje:

Aquanet S.A.
Spółka zajmuje się zaopatrzeniem w wodę mieszkańców i odprowadzaniem ścieków na terenie miasta Poznania i okolicznych gmin. Firma realizuje również ważne dla komfortu mieszkańców inwestycje m.in. zbiorniki wody czystej w Pożegowie i Mosinie czy kanalizację sanitarną na terenie Strzeszyna Starego w Poznaniu.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej S.A.
Jest to najstarszy zarządca nieruchomości w Wielkopolsce. Może poszczycić się już ponad 70-letnim doświadczeniem. Obecnie MPGM SA zarządza około 700 budynkami. W ich skład wchodzą zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe jaki i nieruchomości stanowiące współwłasność osób fizycznych, a także z udziałem Miasta Poznań i budynki o nieuregulowanym stanie prawnym.

PKS Poznań S.A.
Spółka zajmuje się przewozami autobusowymi na terenie całej Wielkopolski. Posiada rozwiniętą sieć połączeń. Oferuje też usługę wynajmu autobusów.

Veolia Energia Poznań S.A.
Spółka zajmuje się zarządzaniem miejską siecią ciepłowniczą. Kontynuuje ponad stuletnią tradycję produkcji energii w Poznaniu.

Spółki, w których miasto posiada udziały:

Centrum Obsługi Biznesu
Firma działa w branży deweloperskiej i budowlanej. Była inwestorem budowy hotelu Sheraton w Poznaniu.a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Świadczy usługi przewozowe na terenie Poznania. Zarządza taborem, utrzymuje infrastrukturę torowo-sieciową i przystanki.

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Spółka zajmuje się przede wszystkim organizacją imprez targowych, ale także kongresów, koncertów czy wydarzeń sportowych.

Modertrans Poznań
To producent nowoczesnych tramwajów Moderus Alfa, Beta i Gamma. Popularność spółki już dawno wyszła poza granicę Poznania. Z powodzeniem produkuje ona tramwaje dla innych miast: np. Łodzi czy Elbląga.

Port Lotniczy Poznań-Ławica
Lotnisko które obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Tylko w 2019 roku poznańskie lotnisko obsłużyło ponad 2,3 mln pasażerów.

Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych
Prowadzi program wspierania małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie aglomeracji poznańskiej i województwa wielkopolskiego poprzez udzielanie poręczeń spłaty kredytów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Poznańskie Inwestycje Miejskie
Spółka prowadzi obsługę inwestorską w imieniu i na rzecz Miasta Poznania, na zasadach inwestorstwa zastępczego.

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Buduje mieszkania czynszowe i eksploatuje je na zasadach najmu. Jej celem jest zapewnienie lokali mieszkalnych osobom o średnich dochodach.

Remondis Sanitech Poznań
Zajmuje się gospodarką odpadami i ich recyklingiem na terenie Poznania i okolic.

Targowiska
Jest administratorem najpopularniejszych poznańskich placów targowych dzierżawionych od Miasta Poznania, takich jak Rynek Jeżycki, Plac Wielkopolski, Rynek Wildecki, Rynek Łazarski czy Dolna Wilda (Bema).

Termy Maltańskie
Największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Polsce i drugi w Europie. W obiekcie znajdują się baseny rekreacyjne, termalne, sportowe i strefa saun.

Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji
Działa na rzecz rozwoju Poznania i regionu, poprzez pozyskiwanie inwestorów i wsparcie procesów inwestycyjnych w Wielkopolsce. Celem spółki jest także rozwój przedsiębiorczości, w tym prowadzenie Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego.

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu
Zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Prowadzi składowiska odpadów biokompostownie i punkty selektywnego zbierania odpadów.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych
Tworzy warunki do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej oraz w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego. Spółka ma obowiązek konserwacji i remontów budynków, budowli, lokali oraz związanej z nimi infrastruktury, w zakresie mającym na celu utrzymanie ich w stanie niepogorszonym.  

MATERIAŁ PARTNERA - MIASTO POZNAŃ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.