Muzyka, teatr, literatura, film: Mamy wiele powodów do dumy z poznańskiej kultury!

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marek Zaradniak

Muzyka, teatr, literatura, film: Mamy wiele powodów do dumy z poznańskiej kultury!

Marek Zaradniak

Wielkopolska, a przede wszystkim jej stolica, to silny ośrodek na kulturalnej mapie Polski. Największe sukcesy odnosimy w dziedzinie muzyki, ale w Poznaniu istnieje także prężny ośrodek teatralny czy literacki.

Wizytówką Poznania są odbywające się co 5 lat Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego. Najbliższy, już szesnasty, odbędzie się od 9 do 22 października 2021 roku, a na czele jury stanie wybitny skrzypek francuski Augustin Dumay.

To choćby konkursy Wieniawskiego stały się początkiem karier takich utalentowanych skrzypków jak choćby niezapomniana Wanda Wiłkomirska, Agata Szymczewska i Alena Baeva. Oprócz konkursów skrzypcowych odbywają się także Międzynarodowe Konkursy Lutnicze im. Henryka Wieniawskiego.

Chór Poznańskie Słowiki
Waldemar Wylegalski Chór Poznańskie Słowiki

Nieśmiertelna klasyka i światowej sławy soliści

Poznań to silny ośrodek chóralistyki. Chlubą Poznania są światowej sławy chóry chłopięce i chłopięco-męskie, takie jak założone przez profesora Stefana Stuligrosza, a kierowane aktualnie przez Macieja Wielocha Poznańskie Słowiki, założony przez Jerzego Kurczewskiego, a aktualnie kierowany przez Jacka Sykulskiego Poznański Chór Chłopięcy czy Poznański Chór Katedralny kierowany aktualnie przez księdza Szymona Daszkiewicza. Spośród chórów dziewczęcych, światową renomę zdobyły kierowane przez Alicję Szelugę Skowronki, których śpiew znany jest od Nowego Jorku po Tokio. Dowodem na pozycję Poznania w polskiej chóralistyce może być nazywane „konkursem konkursów” Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, którego druga edycja odbędzie się w ten weekend.

Cieszącą się uznaniem na całym świecie wizytówką Poznania jest założona oraz kierowana przez Agnieszkę Duczmal Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Koncertowali z nią lub nagrywali tak znakomici soliści jak choćby pianistka Marta Argerich, wiolonczelista Mischa Maisky czy kontrabasista Gary Karr.

Chór Poznańskie Słowiki
Waldemar Wylegalski Założona przez Agnieszkę Duczmal Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus rozsławia Poznań i Wielkopolskę w wielu krajach świata

Znaczącą markę, nie tylko w Polsce, zdobyła działająca od 73 lat, a od 13 lat kierowana przez Wojciecha Nentwiga Filharmonia Poznańska. To ona proponuje melomanom m.in. najstarszy aktualnie cykl koncertowy w Polsce, czyli „Koncerty Poznańskie”. To przy Filharmonii działa założony przez Alojzego Andrzeja Łuczaka Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika. Wizytówką Filharmonii są jej nagrania płytowe często zawierające pierwsze na świecie nagrania fonograficzne danych dzieł. Tak było w przypadku „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego czy Kantat Stanisława Moniuszki.

W jazzowym sercu Wielkopolski

Poznań stoi klasyką, jednak od lat jest również silnym ośrodkiem jazzu. Niegdyś nazywano go „miastem Krzysztofa Komedy”, potem rozsławiała Poznań założona przez Krzesimira Dębskiego grupa String Connection. Dziś liderem jazzowych działań jest trębacz Maciej Fortuna, któremu nie tylko udało się reaktywować po latach legendarną Poznańska Piętnastkę, ale również umiejętnie propagować twórczość pochodzącego z Poznania, działającego przez wiele lat w Katowicach, Jerzego Miliana.

Chór Poznańskie Słowiki
Lukasz Gdak Maciej Fortuna to jeden z najciekawszych aktualnie polskich trębaczy jazzowych. Reaktywował Poznańską Piętnastkę i lubi sięgać do twórczości związanego przez wiele lat z Poznaniem Jerzego Miliana

Jednak oprócz Macieja Fortuny, poznański jazz to także cała plejada młodych, zdobywających rozgłos w Polsce i na świecie artystów, takich jak gitarzysta Dawid Kostka, jego brat, basista Damian Kostka czy gitarzysta Piotr Scholz, lider Poznań Philharmonic Jazz Orchestra. To z Poznania pochodzi czołowy polski zespół jazzu tradycyjnego Dixie Company, którego na największym w Stanach Zjednoczonych festiwalu jazzu tradycyjnego w Sacramento uznano za jednego z pięciu najciekawszych wykonawców.

Poznań to wreszcie cenione, nie tylko w kraju, festiwale jazzowe. To choćby stworzona przez Dionizego Piątkowskiego Era Jazzu, dzięki której możemy słuchać artystów ze światowej, jazzowej ekstraklasy oraz projektów specjalnych z młodymi poznańskimi muzykami, czego przykładem mogą być gitarzysta Stanley Jordan czy skrzypek Jaen-Luc Ponty.

Nad Jeziorem Strzeszyńskim, zawsze późną wiosną, odbywa się od lat Enea Enter Festival, którego szefem artystycznym jest Leszek Możdżer. Sporą renomę zdobył także organizowany przez CK Zamek Ethno Port.

Chór Poznańskie Słowiki
Waldemar Wylegalski Enea Enter Festival

Nie bez znaczenia dla poziomu muzyki jazzowej z Poznania jest fakt istnienia Instytutu Jazzu w tutejszej, obchodzącej właśnie stulecie swego istnienia Akademii Muzycznej. Wreszcie w Poznaniu działa jeden z najprężniejszych polskich klubów jazzowych Blue Note, kierowany przez Mirosławę i Leszka Łuczaków. Silnym ośrodkiem muzycznym jest Poznań, ale nie można pominąć też Kalisza, w którym od lat działa kierowana przez Adama Klocka Filharmonia Kaliska. Jej nagranie płyty z utworem „Night in Calisia” Włodka Pawlika zdobyło nagrodę Grammy! Kalisz to także odbywający się jesienią Międzynarodowy Konkurs Pianistów Jazzowych.

Przebojowy pop, uliczny hip hop i muzyka na miarę Oscara

Poznań to także czołowe polskie piosenkarki, takie jak Hanna Banaszak, Eleni czy Małgorzata Ostrowska, ale także reprezentujące młodsze pokolenie: wokalistki Kasia Wilk czy Kasia Rościńska. Wizytówką Poznania jest także grupa wokalna Audiofeels, uprawiająca sztukę „vocal play”, a więc imitowanie brzmień instrumentów przy pomocy głosów. Poznań to także silny ośrodek hip hopu. To tutaj działają takie gwiazdy tej muzyki, choćby takie jak Peja, Mezo czy DonGuralEsko.

Mówiąc o potencjale muzycznym Poznania nie można też zapomnieć o twórczości Zbigniewa Górnego, który aktualnie przygotowuje się do 50-lecia swej działalności. Wreszcie z Poznaniem przez wiele lat związany był urodzony w Koninie Jan A.P. Kaczmarek - laureat Oscara w dziedzinie muzyki filmowej. Mówiąc o muzyce w Wielkopolsce, nie można również pominąć jedynej w Polsce Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu.

Weterani teatralnych scen i zdolni debiutanci

Poznań to także silny ośrodek teatralny. Od lat bardzo uznaną pozycję na rynku sztuki mają kierowany przez Piotra Kruszczyńskiego Teatr Nowy oraz kierowany przez Macieja Kowalskiego i Macieja Nowaka Teatr Polski. Znaczącą marką jest też Teatr Animacji. Wizytówką Poznania jest też, specjalizujący się w ostatnich latach w dziedzinie musicalu, a kierowany przez Przemysława Kieliszewskiego, Teatr Muzyczny. Ceniony w świecie jest obchodzący w tym roku stulecie swego istnienia Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki. Nie można zapomnieć też o założonym przez Conrada Drzewieckiego, przez lata kierowanym przez Ewę Wycichowską, a dziś przez Iwonę Pasińską, Polskim Teatrze Tańca.

Chór Poznańskie Słowiki
Waldemar Wylegalski Teatr Ósmego Dnia

Teatralną wizytówką Poznania jest także odbywający się od 19 lat w katedrze poznańskiej cykl Verba Sacra z Festiwalem Sztuki Słowa oraz działająca pod auspicjami Estrady Poznańskiej, a prezentująca spektakle w wykonaniu czołowych aktorów polskich, Scena na Piętrze. Znaczącą markę zdobyły również teatry alternatywne - Teatr Ósmego Dnia oraz Teatr Biuro Podróży. Mówiąc o teatrach w Poznaniu nie można pominąć odbywającego się festiwalu teatralnego Malta.

Obok teatrów już uznanych, wciąż pojawiają się nowe. Przykładem jest założony przez tancerkę, choreografkę i reżyserkę Annę Niedźwiedź prywatny teatr Cortique. Znaczącym sukcesem młodego zespołu jest zaproszenie go do Stanów Zjednoczonych, gdzie w przyszłym roku pokaże „Alicję w krainie czarów”. Tymczasem w Kaliszu z powodzeniem działa Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, a w Gnieźnie Teatr im. Aleksandra Fredry.

Między słowem a obrazem

Poznań to także znaczący ośrodek literacki. To tutaj działają tacy twórcy jak autor adresowanego do dzieci cyklu „Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka czy autor bestsellerowych kryminałów, trzykrotnie nagradzany nagrodą Wielkiego Kalibru, Ryszard Ćwirlej. Ikoną literatury jest 88-letni poeta, prozaik, autor tekstów wielu przebojów, Lech Konopiński. Tymczasem filmową wizytówką Poznania jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino. Jego 37.edycja rozpoczyna się w niedzielę.

Mówiąc o kulturze w Wielkopolsce, nie można pominąć Starego Browaru. Nie jest to tylko klasyczna galeria handlowa, ale także znaczące miejsce wystawiennicze, jak i koncertowe. Trudno wymienić wszystkie znaczące wielkopolskie osiągnięcia kulturalne, ale już te wskazują, że nie mamy się czego wstydzić!

Chór Poznańskie Słowiki
Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.