Muzyczny finał z zespołem Raz Dwa Trzy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Cyprian Łakomy

Muzyczny finał z zespołem Raz Dwa Trzy

Cyprian Łakomy

Muzyczną gwiazdą tegorocznych imienin ulicy Święty Marcin będzie formacja Raz Dwa Trzy. Adam Nowak i koledzy pojawią się na scenie przed Zamkiem w sobotę o godzinie 19.30.

Od przeszło dwóch dekad są jedną z najbardziej charakterystycznych formacji polskiej sceny. Twórczość Raz Dwa Trzy to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim teksty Adama Nowaka - liryczne, refleksyjne, ale niepozbawione ironii. To właśnie postaci lidera grupa zawdzięcza niebywały charakter.

Występ formacji Nowaka będzie gwoździem programu obchodów tegorocznych imienin ulicy.

Raz Dwa Trzy założone zostało w 1990 r. z inicjatywy ówczesnych studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka. W tym składzie grupa wygrała 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, gdzie zaprezentowała m.in. utwory „Talerzyk”, „Rozkaz” i „W każdej knajpie”, które trafiły na jej debiutancki album „Jestem Polakiem” z 1991 r.

Koncert Raz Dwa Trzy na Jarmarku Jakubowym w Szczecinie

- O ile mi wiadomo, zespół „raz, dwa, trzy” wywodzi się z nurtu tzw. piosenki studenckiej, a więc twórczości budzącej we mnie „uczucia ambiwalentne”. Trafia ona bowiem zawsze do serca, tylko najczęściej zupełnie niepotrzebnie przez uszy. Muzyka RAZ DWA TRZY podarowana „uśmiechniętej, rozumnej ludzkości” na całe szczęście stanowi wartość samą w sobie, wymykającą się, lub raczej uciekającą w popłochu przed kanonem „studenckiego” śpiewania - pisał we wkładce do kolejnej płyty pt. „To ja” lider Voo Voo, Wojciech Waglewski.

Raz Dwa Trzy, poza twórczością autorską, kilkakrotnie udowadniali, że są również świetnymi interpretatorami cudzych utworów. Dowodem tego są koncertowy album „Czy te oczy mogą kłamać” (2002) z piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz „Młynarski” (2007), zawierający adaptacje utworów zmarłego niedawno Wojciecha Młynarskiego.

Jednym z najpopularniejszych albumów w dyskografii zespołu Adama Nowaka jest płyta „Trudno nie wierzyć w nic”. Pochodzący z niej utwór tytułowy czy piosenka „Jutro możemy być szczęśliwi” to stałe punkty koncertów Raz Dwa Trzy.

W zeszłym roku Adam Nowak odbył niecodzienną wyprawę na Antarktydę, gdzie wystąpił w ramach projektu „Trzy sztuki w Antarktyce”, łączącego muzykę, film i fotografię. Z jego podróży ma powstać film dokumentalny i specjalna książka fotograficzna.

Spektrum fanów Raz Dwa Trzy jest bardzo szerokie. Zespół potrafi przyciągnąć pod scenę zarówno fanów rocka, jak i wypełnić teatralną salę. Sama zaś muzyka wykonywana przez zespół zawiera w sobie pierwiastki zarówno lirycznego rocka o balladowym zabarwieniu, jak i jazzu, folku, bluesa czy spokojnego reggae.

- Muzykę dzielę na taką, która porusza lub nie porusza, bo to bardzo subiektywne doznanie. Do części utworów trzeba dorosnąć. Jeśli słuchamy bardzo różnej muzyki, rozwijamy się. Mamy szersze spektrum niż wtedy, gdy całe życie słuchamy tylko jednego utworu

- mówił na początku roku „Głosowi” Nowak.

ŚWIĘTY MARCIN - ZOBACZ WYDANIE SPECJALNE

Cyprian Łakomy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.