Muzeum Powstania Wielkopolskiego: Na lodowisku czy na lodzie?

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Błażej Dąbkowski

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: Na lodowisku czy na lodzie?

Błażej Dąbkowski

Minął kolejny rok od momentu kiedy ogłoszono, że w Poznaniu powstanie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Tymczasem miasto nadal nie wyznaczyło nieruchomości, na której obiekt miałby stanąć. Jeśli decyzja nie zapadnie szybko, Poznań może stracić szansę na pozyskanie środków centralnych na budowę.

Od ponad dwóch lat władze Poznania mówią o konieczności powstania nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Początkowo rozważano kilka lokalizacji dla placówki, która dziś mieści się w Odwachu na Starym Rynku – mając po niedawno przeprowadzonym remoncie – jedynie 340 metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej. Przypomnijmy, że od 2016 roku mówiło się o tym, iż nowy obiekt mógłby stanąć na terenie po lodowisku „Bogdanka”, Starej Gazowni, Cytadeli lub na działkach między Arkadią, a Teatrem Polskim.

Ostatnia lokalizacja w ubiegłym roku wydawała się najbardziej prawdopodobna, bowiem miasto nabyło od dewelopera, twórcy Okrąglaka, cztery kluczowe działki w tym miejscu (nie udało się nabyć tylko jednej, będącej własnością osoby prywatnej).

W dalszej części tekstu:

 • Dlaczego miasto może stracić środki na muzeum?
 • Kiedy zapadnie ostateczna decyzja?
 • Co wpłynęło na zmianę decyzji o lokalizacji muzeum?
 • Komentarz dziennikarza.
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Błażej Dąbkowski

Dziennikarz to ktoś, kogo wypychasz drzwiami a wraca oknem. To porzekadło staram się wcielać w życie, opisując kulisy lokalnej polityki, rozliczając obietnice samorządowców, urzędników czy parlamentarzystów. Ale nie samą polityką człowiek żyje, dlatego w swoich tekstach poruszam również tematykę związaną z mieszkalnictwem komunalnym i spółdzielczym, architekturą, planowaniem przestrzennym. Nigdy nie pozostaję obojętny na krzywdę osób wykluczonych, słabszych i naszych braci mniejszych. Prywatnie jestem uzależniony od heavy metalu (namiętnie zbieram płyty cd i winyle), nikotyny i słodyczy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.