Leszek Kalinowski

Muzea kuszą nas nocą

W zeszłym roku przenieśliśmy się do USA, w tym - powędrujemy do starożytnej Grecji. Fot. Mariusz Kapała W zeszłym roku przenieśliśmy się do USA, w tym - powędrujemy do starożytnej Grecji.
Leszek Kalinowski

Zielonogórskie muzea połączyły siły i w sobotę, 21 maja, pokażą nam skarby, zaproszą na koncerty i spektakle. A darmowy autobus MZK zawiezie nas do Drzonowa.

Impreza „Noc w muzeum” w tym roku będzie wyjątkowa. Muzeum Ziemi Lubuskiej, Wojskowe w Drzonowie i Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy wspólnie zapraszają na wydarzenie.

I tak np. w Zielonej Górze przeniesiemy się do starożytnej Grecji. Dyrektor MZLLeszek Kania tłumaczy, że w regionie mieszka wiele osób greckiego pochodzenia. Warto sięgnąć też do źródeł... Dr Anitta Maksymowicz zdradza szczegóły imprezy. Już od 17.00 MZL zaprasza na happening w wykonaniu Teatru Terminus a Quo ph. „Nie udawaj Greka”, pół godziny później rozpoczną się warsztaty plastyczne (będziemy pisali na wazach jak Grecy), które poprowadzi Krystyna Betiuk. W tym samy czasie rozpocznie się recital piosenki greckiej w wykonaniu Yannisa Bourasa. O 18.00 każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o Grecji, a także posłuchać wykładu prof. Iliasa Wrazasa. O 18.30 zaplanowano pokaz tańców greckich, a pół godziny później - fryzur spod Olimpu (Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego). O znanych Grekach opowie dr Sylwester Woźniak (19.00), a o Grekach na Ziemi Lubuskiej - dr Mieczysław Wojecki (19.30). Natomiast Jarosław Wnorowski zaprezentuje pokaz slajdów podróżniczych z Krety (20.00). Grecja od kuchni - to tytuł wykładu i pokazu dra Arkadiusza Cincio, Tomasza Kowalskiego i Artura Szcześniaka. Na zakończenie o 22.30 - koncert zespołu Kolos - Jorgos i Antonis Skolias.

W Drzonowie zobaczymy Leoparda, w Świdnicy - skarby, a w MZL - Grecję

Dzięki darmowemu autobusowi MZK będziemy mogli pojechać także do Drzonowa. Odjazd z przystanku przy dworcu PKP o 17.30, 18.45 i 20.15, powrót: 19.30, 21.00, 22.15.

- Przygotowaliśmy dwie nowe wystawy. Pierwsza -„Ciężarówki Wermachtu z zielonogórskiej fabryki Beuchelta” ze zbiorów Archiwum Państwowego, a druga - „Poczta polowa Wermachtu” - wystawa kart pocztowych ze zbiorów Matthiasa Ziefera, który nieodpłatnie nam je udostępnił - mówi dyrektor LMW Piotr Dziedzic. - Ale zaczniemy od koncertu Orkiestry Wojskowej z Żagania. Będzie pokaz współczesnego wyposażenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (prezentacja najnowszego czołgu polskiej armii: Leopard 2A5), inscenizacja batalistyczna z II wojny światowej, prezentacja pojazdów wojskowych z prywatnych kolekcji, przygotowanych przez grupę operacyjną „maxxim”, pojedynki rycerskie, pokazy dawnego tańca, prezentacje jednostek strzeleckich, koncert piosenki żołnierskiej w wykonaniu zespołu „Siedemnastka” z Wędrzyna. Nie zabraknie iluminacji plenerowej i... wojskowej kuchni.

A w Świdnicy? - Od 17.00 do 22.00 pokażemy sześć skarbów. Pięć z nich nie zostało zakonserwowanych, to będzie pierwszy kilkugodzinny pokaz - mówi Julia Orlicka-Jasnoch. - Pierwszy to skarb brązowy kultury uinietyckiej z Marcinowic. Trzy następne są związane z kulturą łużycką. Szczególnie ciekawy jest skarb z Nowego Kramska, bo należący do osoby, zajmującej się metalurgią . W naszych zbiorach jest połowa brązowych form odlewniczych, które są w Polsce. Skarb z Kumiałtowic to przedmioty związanych z metalurgią i przepiękne ozdoby brązowe. Skarb z Nowych Czapli zawiera ogłowie końskie z 1.300 p.n.e. No i skarb z ,,lasu”. Znalezione zostały 6 tys. monet w dwóch naczyniach. Skarb datowany na góra XV wiek.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.