Muzea i galerie otwierają swe podwoje

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
Cyprian Łakomy

Muzea i galerie otwierają swe podwoje

Cyprian Łakomy

Noc Muzeów to wartościowy sposób na sobotni wieczór. W tym roku wydarzenia czekają na poznaniaków w każdej części miasta.

Blisko 200 wydarzeń w ponad 40 miejscach czeka na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów, która już dziś po raz piętnasty odbywa się w Poznaniu. By nieco ułatwić udział w tej wyjątkowej nocy, postanowiliśmy przygotować przewodnik po jej wybranych atrakcjach.

Historia

To bez wątpienia najbardziej obszerna kategoria wydarzeń tej Nocy Muzeów. Od godziny 17 do 1.00 tradycyjnie działają wystawy w muzeach Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku, Powstania Poznańskiego w Zamku i Uzbrojenia na Cytadeli. W tym roku atrakcji jest jednak znacznie więcej.

Zwiedzanie warto rozpocząć wycieczką śladami poznańskich Żydów, która o godz. 16 startuje spod fontanny na pl. Wolności. W ciągu dwugodzinnego spaceru zwiedzić będzie można miejsca byłej dzielnicy żydowskiej, która przed II wojną światową mieściła się na Starym Mieście.

Blisko 200 wydarzeń w ponad 40 miejscach - oto Noc Muzeów 2017 w pigułce

Wśród atrakcji przygotowanych przez Centrum turystyki Kulturowej „Trakt” znalazło się m.in. zwiedzanie ekspozycji w Bramie Poznania, a także pokaz multimedialny z cyklu Muzeum Utracone, poświęcony historii zrabowanych przez hitlerowców wawelskich arrasów. Start pokazu w Bramie Poznania już o godzinie 21.30.

Hitem Nocy Muzeów 2017 w Poznaniu może być cykl inscenizacji w Muzeum Archeologicznym. Od godz. 17 obejrzeć będzie można m.in. pogrzeb wezyra, mumifikację i przejście do zaświatów.

Sztuki wizualne

Jak co roku warto wybrać się do Muzeum Narodowego, w którym prezentowane będą prace abstrakcjonisty Hansa Arpa, figuratywisty Janusza Przybylskiego, a także bogaty dorobek sztuki polskiej XXw. Na ekspozycji zobaczyć będzie można dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Olgi Boznańskiej.

Na wystawę końcową konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową zaprasza już od południa Galeria Miejska Arsenał.

Między kulturami

Noc Muzeów to też dobra okazja, by poznać inne kultury, których przedstawiciele żyją wśród nas.

Szereg atrakcji poświęconych ludności romskiej przygotowało Muzeum Etnograficzne przy ul. Grobla 25. Dom Polonii przy Starym Rynku proponuje spotkanie z Kresami Wschodnimi w postaci występów muzycznych, degustacji kresowej kuchni czy nauki języków litewskiego, białoruskiego i ukraińskiego.

W podróż po świecie islamu zabierze Muzułmańskie Centrum Kulturowo-Oświatowe przy ul. Biedrzyckiego 13.

Dla dzieci

Na brak atrakcji nie mogą narzekać najmłodsi. W Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci będą mogli wykonać zabawki takie jak te, którymi bawili się ich rówieśnicy tysiąc lat temu a także obejrzeć inscenizację postrzyżyn.

Na warsztaty projektowania ubioru zaprasza Pracownia Rysunek Architektura przy ul. Półwiejskiej, a zajęcia plastyczne organizuje Artykwariat przy ul. Paderewskiego.

Noc Muzeów to nie tylko wydarzenia w stolicy Wielkopolski. Wielu atrakcji mogą spodziewać się również mieszkańcy regionu
Gry planszowe będą motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Wągrowcu.

- W programie wydarzenia przewidzieliśmy otwarcie wystawy „Magia gry - sztuka rywalizacji” oraz szereg atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku. Będzie też niepowtarzalna okazja udziału w prelekcjach dotyczących zarówno planszówek, jak i powstawania gier komputerowych - mówi Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego przy ul. Opackiej. Start o godz. 18.

Muzea i galerie otwierają swe podwoje
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czynne będą wystawy stałe i czasowe, dotyczące Piastów i Wikingów

O tej samej porze, swe podwoje przed zwiedzającymi otworzy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Za sprawą pokazu grupy rekonstrukcyjnej przenieść się będzie można do czasów powstawania Legionów Polskich we Włoszech. Noc Muzeów to również okazja, by zwiedzić wystawę poświęconą Józefowi Wybickiemu wraz z kuratorami i przyjrzeć się kolekcji mody ziemiańskiej z lat 1864-1939.

W Szamotułach, centrum wydarzeń będzie Muzeum Zamek Górków. Tam o godz. 17 rozpocznie się pokaz mody „Szamotulanka piękna mama”, w którym ubrania z kolekcji Natalii Kapłon prezentować będą na sobie szamotulskie mamy. W programie również warsztaty z wizażu, masażu, tworzenia biżuterii i nie tylko. Atrakcje przewidziane są dla wszystkich uczestników wydarzenia - zarówno dla tych małych, jak i dużych.

W Muzeum Regionalnym w Krotoszynie obejrzeć będzie można sprzęt strażacki, a także wziąć udział w kursie ratownictwa medycznego, a także wziąć udział w konkursie „Zagadki Miejskie”. Początek atrakcji o godzinie 19.

Pośród licznych atrakcji w Gnieźnie, na uwagę zasługuje Noc Muzeów w parowozowni, a także rozpoczynające się o godzinie 20. nocne zwiedzanie Gniezna. W programie zwiedzanie klasztoru Franciszkanów i Starego Ratusza. Udział jest bezpłatny. Do dyspozycji zwiedzających są również ekspozycje stałe i czasowe Muzeum Początków Państwa Polskiego.

„Sport w Kaliszu” to ruszająca w sobotę wystawa tamtejszego Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Cyprian Łakomy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.