Mural z papieżem coraz bliżej Poznania

Czytaj dalej
Fot. www.fb.com/mauropallottaartista
Błażej Dąbkowski

Mural z papieżem coraz bliżej Poznania

Błażej Dąbkowski

Włoski artysta jest zainteresowany wizytą w naszym mieście.

Istnieje duża szansa na to, by mural z papieżem Franciszkiem powstał w Poznaniu. We wtorek jako pierwsi pisaliśmy o inicjatywie szefa klubu radnych PO Marka Sternalskiego, który chciał zaprosić do naszego miasta znanego włoskiego artystę Mauro Pallottę "Maupala".

Była to spontaniczna reakcja radnego na informację o usunięciu przez służby miejskie w Rzymie muralu przedstawiającego papieża stojącego na drabinie i malującego znak pokoju na kratce gry "kółko i krzyżyk". Rozmów z artystą podjął się przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz.

- Udało nam się nawiązać kontakt mailowy. Oczywiście musimy ustalić jeszcze szczegóły współpracy, jednak Włoch wyraził zainteresowanie wykonaniem muralu w Poznaniu

- mówi G. Ganowicz. I dodaje: - Możemy go do nas zaprosić na kilka dni, by poznał miasto. To dla nas byłoby ważne wydarzenie promocyjne i kulturalne, podobnie jak np. wydanie albumu Ryszarda Horowitza o Poznaniu.

"Maupal" na swoim koncie ma dwa malowidła z Franciszkiem
www.fb.com/mauropallottaartista "Maupal" na swoim koncie ma dwa malowidła z Franciszkiem

Czy mural będzie wyglądał podobnie jak ten z Rzymu? Tu zarówno radni, jak i urzędnicy nie mają wątpliwości - Mauro Pallocie należy pozostawić pełną wolność artystyczną. Mimo wszystko w magistracie już trwa dyskusja dotycząca papieskiego malowidła. Znalezieniem odpowiedniego miejsca dla niego zajmie się plastyk miejski, Piotr Libicki.

- Wyselekcjonujemy oczywiście kilka lokalizacji, ale bezwzględnie trzeba będzie o nich porozmawiać z samym artystą. Musimy wziąć pod uwagę fakt, iż papież jest osobą niezwykle skromną, dlatego mural może nie pasować do przestrzeni zbyt eleganckiej i eksponowanej

- stwierdza plastyk. Sugeruje też, że warto rozważyć powstanie muralu w takich dzielnicach jak Wilda czy Łazarz. - Ale to już najlepiej oceni sam Palotta - dodaje P. Libicki.

"Maupal" na swoim koncie ma dwa malowidła z Franciszkiem. Pierwszy z nich powstał w stolicy Włoch w 2014 r. Przedstawiał on głowę Kościoła jako Supermana. W dłoni trzymał on teczkę z napisem "wartości", z której wystawał niebiesko-czerwony szalik ulubionej drużyny piłkarskiej San Lorenzo. Nie będzie to jednak jedyny mural jaki może powstać w najbliższych miesiącach w Poznaniu.

- Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna pracuje nad malowidłem nawiązującym do Starego Marycha. Niestety coraz rzadziej postać ta kojarzy się z naszą gwarą, a częściej wyłącznie z rowerem

- mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.