Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

MPK Poznań: Kierowcy parkują na torowiskach. Wysokie mandaty nie rozwiązują problemu

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
grzegorz.okonski@polskapress.pl

MPK Poznań: Kierowcy parkują na torowiskach. Wysokie mandaty nie rozwiązują problemu

grzegorz.okonski@polskapress.pl

Minuta postoju jednego tramwaju kosztuje 5 złotych – tyle dolicza się do mandatu kierowcy, który parkując przy torowisku blokuje tramwaje. Kwota ta może znacznie urosnąć, jeśli przymusowy postój trwa dłużej niż np. godzina, a w korku stoi szereg tramwajów. Tylko w niedzielę MPK zanotowało w Poznaniu pięć przypadków zablokowania bimb.

- Jest tego coraz więcej – mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik poznańskiego MPK Sp. z o.o.

W niedzielę pierwszy przymusowy postój mieli pasażerowie tramwajów w rejonie parku Sołackiego, przy ul. Wołyńskiej i Małopolskiej. Od godziny 6.51 do 7.12 ruch był wstrzymany z powodu samochodu zaparkowanego zbyt blisko torowiska. Dyspozytor MPK odebrał sygnał o kolejnym zawalidrodze przy ul. Strzeleckiej o godz. 18.04, przerwa w ruchu trwała aż do 19.12.

Jeszcze trwało usuwanie tego samochodu, gdy kolejne wezwanie przyszło o godz. 18.50 od kolejnego motorniczego, który utknął przy Wołyńskiej. Tu ruch wznowiono o 19.13. Czwarte zawiadomienie o zablokowanym tramwaju przyszło ponownie z Sołacza: od 22.11 do 23.35 tramwaje nie mogły przejechać w rejonie Alei Wielkopolskiej i ul. Nad Wierzbakiem. Najkrócej trwał postój tramwajów przy Górnej Wildzie i Spadzistej, zgłoszony o 22.49. Sprawca zorientował się w porę i odjechał po pięciu minutach, zanim na miejsce dojechały wezwane służby MPK.

- Sam postój jednego tramwaju to nie wszystko: za nim staje następny, później kolejny, czasem nawet kilka na danym odcinku, zanim zorganizujemy objazd, by kolejne składy nie wjeżdżały w „pułapkę”

- opowiada Iwona Gajdzińska. - Pasażerowie czekają, denerwują się, bo przecież ktoś może spieszyć się na dworzec i za chwilę ucieknie mu pociąg, ktoś inny jedzie na umówioną od miesięcy wizytę u lekarza, wreszcie ktoś jedzie do szkoły czy na ważny egzamin. Ci co są w tramwaju, widzą co się dzieje, ale inni pasażerowie, na następnych przystankach czekają i nie widząc nadjeżdżających zgodnie z rozkładem tramwajów, winią za to MPK.

Kursy wypadają parami

Dyspozytorzy MPK oceniają, że jeśli na linii ruch wstrzymany jest choćby przez dziesięć minut, to wypada z rozkładu przynajmniej jeden kurs każdej linii, która kursuje po tym torowisku. Przy dłuższych postojach, wypadają też kursy w drugą stronę, bo tramwaj, jeśli nawet dojedzie do pętli końcowej, to już nie zdąży wyjechać w drogę powrotną zgodnie z rozkładem.

Na „blokadowej” mapie Poznania znajdziemy przede wszystkim ulice Strzelecką, Mielżyńskiego Święty Marcin, Podgórną, Górną Wildę (od ul. Królowej Jadwigi do Rynku Wildeckiego), pl. Wolności (od Al. Marcinkowskiego do ul. Ratajczaka), Dąbrowskiego od Mostu Teatralnego do Rynku Jeżyckiego, a także – jak wskazują ostatnie wydarzenia – rejon parku Sołackiego.

Laweta na pomoc

W momencie, gdy motorniczy uznaje, że nie może przejechać z powodu zbyt blisko zaparkowanego samochodu, zatrzymuje tramwaj. Na miejsce jedzie nadzór ruchu i policja albo straż miejska i w następnej kolejności wzywana jest pomoc drogowa z lawetą.

- Przejazd radiowozu w takich przypadkach jest tak szybki, jak tylko sytuacja na drodze pozwala, załoga ma zgodę komendanta na używanie sygnałów świetlnych, gdy w grę wchodzi blokowanie komunikacji miejskiej

– mówi Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej. - Później już tylko czekamy na przejazd lawety, czasem nawet 20-30 minut. Wobec właściciela samochodu – zawalidrogi wszczynane jest postępowanie mandatowe.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jak kierowcy tłumaczą zablokowanie torowiska?
 • Jak wysokie mogą być mandaty?
 • Na jak długo zablokowali ruch "rekordziści"?
Pozostało jeszcze 39% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

grzegorz.okonski@polskapress.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.