MPK Poznań: Część uczniów i studentów nie może korzystać ze zniżek. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Bogna Kisiel

MPK Poznań: Część uczniów i studentów nie może korzystać ze zniżek. Dlaczego?

Bogna Kisiel

Skończyłeś 18 lat, uczysz się, ale na przykład w Gdańsku? To w Poznaniu nie skorzystasz z ulgowych przejazdów. Co więcej zniżki na komunikację miejską nie przysługują też uczniom i studentom szkół zagranicznych, bo poznański ZTM międzynarodową legitymację ISIC traktuje jak kartę rabatową.

Maturzystka ze Szczecina dostała mandat w autobusie w Poznaniu. Mimo ważnej legitymacji szkolnej kontrolerzy uznali, że nie ma ona uprawnień do ulgi. To niepierwszy taki przypadek.

- W tym roku ukończyłam liceum ogólnokształcące w Szczecinie, ale do 30 września mam ważną legitymację szkolną

- wyjaśnia Kaja Tomaszewska. I dodaje: - Do Poznania przyjechałam, żeby zawieźć dokumenty na Politechnikę Poznańską. Kupiłam przez aplikację moBILET ulgowy bilet 24-godzinny. Gdy wracałam, do autobusu wsiedli kontrolerzy. Usłyszałam wtedy, że moja legitymacja jest ze Szczecina, a Poznań nie honoruje legitymacji z innych miast. Chwilę później dostałam mandat w wysokości 115 zł, za przejazd na bilecie ulgowym, bez ważnej ulgi.

Bohaterka tej historii nie rozumiała, dlaczego otrzymuje karę. - Z ciekawości sprawdzałam wiaty przystankowe i biletomaty. Nigdzie nie było informacji o tym, że uczniowie szkół spoza Poznania nie mają prawa do zniżek. Poszłam do dyżurki ZTM na jednej z pętli autobusowych. Nawet tam panowie powiedzieli, że to niemożliwe, skoro miałam ważną legitymację - tłumaczy Kaja.

Komunikacja miejska: Które miasta oferują uczniom i studentom ulgowe przejazdy? Sprawdź, bo zapłacisz mandat!

Wyjaśnienie tej sprawy znajduje się w regulaminie, który dostępny jest na stronie internetowej ZTM. Na jego podstawie maturzystka ze Szczecina dostała mandat, ponieważ w marcu ukończyła 18 lat.

- Ulga 50 proc. przysługuje dzieciom i młodzieży od dnia 1 października roku, w którym kończą 7. rok życia, do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku uczęszczania do szkół znajdujących się na terenie Poznania i miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi - do ukończenia 23 roku życia - mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik poznańskiego ZTM.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.