Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mord i wybuch na Dębcu: Podejrzany o zbrodnię Tomasz J. był poczytalny? Pierwsze badanie nie dało odpowiedzi

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Łukasz Cieśla

Mord i wybuch na Dębcu: Podejrzany o zbrodnię Tomasz J. był poczytalny? Pierwsze badanie nie dało odpowiedzi

Łukasz Cieśla

Czy Tomasz J., podejrzany o mord i spowodowanie wybuchu na poznańskim Dębcu, był poczytalny? Pierwsze, jednorazowe badanie, nie dało odpowiedzi na to pytanie. Dlatego potrzebna będzie dłuższa obserwacja psychiatryczna. Śledczy niebawem chcą zakończyć śledztwo. Przyjęli wersję, że Tomasz J. bestialsko zabił żonę, a potem celowo uszkodził instalację gazową, by zatrzeć ślady zbrodni. Wskutek eksplozji zginęły jeszcze cztery osoby.

Biegli, którzy niedawno oceniali stan podejrzanego Tomasza J., stwierdzili, że na podstawie jednorazowego badania nie są w stanie przesądzić o jego poczytalności. Dlatego poznańska Prokuratura Okręgowa planuje czterotygodniową obserwację Tomasza J. na oddziale psychiatrycznym Aresztu Śledczego w Poznaniu. Wniosek śledczych o obserwację trafił do sądu i jego zgoda wydaje się formalnością. Obserwacja miałaby się zacząć w lutym.

Czytaj więcej:
Mord i wybuch na Dębcu: co z synem zamordowanej Beaty i podejrzanego Tomasza?
Podejrzany Tomasz J. zostaje w areszcie, bo na wolności "mógłby zabić kolejne osoby"

To ostatnia, ale jedna z kluczowych czynności w trwającym śledztwie. Jeśli Tomasz J. zostanie uznany za poczytalnego w chwili popełnienia zarzucanych mu przestępstw, do sądu trafi akt oskarżenia. Będzie mu groziło dożywocie. Jeśli jednak biegli stwierdzą jego niepoczytalność, najpewniej trafi do zamkniętego zakładu. Potem, co pół roku, odbywa się weryfikacja stanu zdrowia takiego pacjenta.

Śledczy stawiają Tomaszowi J. najpoważniejsze zarzuty. Najpierw, w sobotę 3 marca, przyszedł do mieszkania żony w kamienicy na Dębcu. Kilka tygodni wcześniej je opuścił – żona Beata kazała mu się wyprowadzić. Chciała rozwodu. Obwiniała go o wypadek drogowy z udziałem ich syna. Nawiązała kontakt z dawnym znajomym. Miała zresztą do niego lecieć do Anglii, bilet miała kupiony na niedzielę, 4 marca.

Ale Beata J. na lotnisko już nie dotarła. Zdaniem prokuratury, która opiera się opinii medyków sądowych, kobieta została zamordowana w sobotę, 3 marca, po godzinie 23. Potem, przez noc, Tomasz J. miał znęcać się na jej zwłokami, odcinać różne części ciała. Postawiono mu również zarzut znieważenia zwłok żony.

Rankiem 4 marca do kamienicy przyszli znajomi Beaty. Miało jej nie być, a oni mieli wyprowadzić na spacer jej dwa psy, jednak nie mogli otworzyć drzwi mieszkania. Jej znajoma, Magdalena wraz z towarzyszącym jej mężem Robertem przez dłuższą chwilę szamotali się z zamkiem. Niebawem doszło do wybuchu. Magdalena zmarła wskutek obrażeń. Poleciały na nią drzwi, które wyleciały z futryny. Stojący tuż obok jej mąż cudem przeżył.

Co dokładnie spowodowało wybuch w kamienicy? Jakim narzędziem Tomasz J. miał zabić żonę? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

l.ciesla@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.