Aleksandra Korn

Moc wystaw w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Alicja Błażyńska zaprasza do obejrzenia najbliższych wystaw Fot. Archiwum prywatne Alicja Błażyńska zaprasza do obejrzenia najbliższych wystaw
Aleksandra Korn

Z Alicją Błażyńską rzecznikiem prasowym Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze rozmawiamy o najbliższych wystawach.

Jakimi atrakcjami będzie nas kusić muzeum?
We wrześniu otwieramy pięć nowych wystaw. Na początku miesiąca przypadają Dni Zielonej Góry, tak więc tradycyjnie już z tej okazji przygotujemy ekspozycje poświęcone szeroko rozumianej tematyce winiarskiej. Pierwsza z nich jest kontynuacją rozpoczętego w roku ubiegłym cyklu „Winnice lubuskie wczoraj i dziś”. Jego zamysłem jest prezentacja naszych winnic. Warto pamiętać, że obraz współczesnego winiarstwa jest zmienny. Powstają coraz to nowe winnice i poszerza się także oferta turystyczna tych miejsc. Ten właśnie moment chcemy dokumentować i pokazywać.

Jaką winnicę w tym roku wyeksponuje muzeum?
Ekspozycja poświęcona będzie winnicy „Miłosz” w Łazie, która oprócz świetnych win, produkuje również zielonogórski sekt. Kuratorem wystawy jest doktor Arkadiusz Cincio z działu winiarskiego MZL.

Ale będzie też druga wystawa związana z winiarstwem?
To ekspozycja, na której zaprezentowane zostaną stare pocztówki ze zbiorów dr Grzegorza Biszczanika. Z ogromnej kolekcji wybrane zostaną jednak tylko te, które przedstawiają zielonogórskie restauracje. Autorką aranżacji wystawy jest dr Alina Polak (wernisaż 9 września).

A tematyka kolejnych wystaw?
We wrześniu odnosimy się nie tylko do winiarstwa. Podczas Dni Zielonej Góry nastąpi otwarcie wystawy „Portrety królów kurkowych” (9 września). Złoży się na nią ponad 80 prac przedstawiających portrety mieszczańskie, zrealizowane od 1715 do 1936 roku. Są to cenne obrazy, które ukazują nie tylko stroje, ale też obyczajowość tamtych czasów. Pokażemy je Lubuszanom, wzbogacając innymi obiektami odnoszącymi się Zieloną Górą. W zbiorach specjalnych Biblioteki UZ, znajduje się m.in. dokument związany z zielonogórskim bractwem kurkowym, mamy też kilka obiektów o podobnej tematyce w dziale sztuki dawnej, którym zarządza dr Longin Dzieżyc, będący również kuratorem tej ekspozycji. Mam nadzieję, że bractwo w Babimoście przyjedzie do nas i ubarwi wernisaż.

Wiem, że muzeum wzbogaciło się o egzemplarz Tory...
Tak, to bardzo ciekawy i ważny obiekt będący rzadkim świadectwem funkcjonowania w Zielonej Górze społeczności żydowskiej. Zamierzamy dwukrotnie udostępnić zwiedzającym otrzymany zabytek. Pierwszy pokaz odbył się w piątek, dzięki zaangażowaniu Lubuskiej Fundacji Judaica mógł też odbyć się wykład. Ze strony muzeum w przygotowaniu spotkania angażują się pracownicy działu historycznego – dr Izabela Korniluk i Grzegorz Wanatko. Drugi pokaz zaplanowaliśmy w czasie Winobrania.

Zobaczymy też wystawę poświęconą znanej malarce...
23 września odbędzie się pokaz twórczości pani Haliny Maszkiewicz, związanej z Zieloną Górą od 1970 r. Artystka zaprezentuje najbardziej klasyczne tematy, które podejmuje w swojej sztuce, a więc będzie to Zielona Góra w architekturze, portrety znanych postaci związanych z miastem oraz kompozycje kwiatowe. A w listopadzie? Prezentacja twórczości Franciszka Starowieyskiego.

Aleksandra Korn

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.