Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu 2019: Wielkie widowisko w ciszy po raz dwudziesty na Cytadeli

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
CH

Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu 2019: Wielkie widowisko w ciszy po raz dwudziesty na Cytadeli

CH

Misterium na Cytadeli przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa to największa plenerowa uroczystość pasyjna w Europie. Widzowie będą mogli zobaczyć spektakl w sobotę, 13 kwietnia.

W przygotowanie widowiska zaangażowanych jest około 1000 osób, w tym ok. 300 aktorów, 350 osób w chórze oraz 200 harcerzy.

- Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę wszystkich ludzi, nie tylko tych wierzących. Chcę, by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa

- przekonuje Artur Piotrowski, reżyser misterium.

Czym będzie się różnić tegoroczne przedstawienie od poprzedniego?

- Przede wszystkim oświetleniem. Tym razem zamontujemy inne światła, bardziej jaskrawe. Wykorzystamy też reflektory lotnicze, które spotęgują odczucia podczas przedstawienia - opisuje reżyser.

Zeszłoroczne widowisko na Cytadeli oglądało aż 50 tys. widzów.

- Nie da się opisać emocji przeżywanych podczas misterium. Uczestnicy co roku są nim oczarowani. Chociaż wydarzenie ogląda kilkadziesiąt tysięcy osób, towarzyszy mu kompletna cisza - opowiada Artur Piotrowski.

Misterium potrwa 80 minut i będzie transmitowane na żywo na stronie www.misterium.eu. To propozycja dla tych, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć w misterium osobiście. Dla wszystkich wstęp jest bezpłatny.

Jak zapowiadają organizatorzy, widzowie misterium będą mogli podziwiać również olbrzymi obraz Jezusa Miłosiernego o wymiarach 12 x 20 metrów, namalowany przez studentów ASP w 2003 r., który w tym roku przeszedł gruntowną renowację.

W rolę Jezusa wcieli się Cezary Łapa, który w przedstawieniu bierze udział od 1998 roku.

- Sukcesywnie angażuję w granie i przeżywanie misterium całą rodzinę. Staje się to naszą tradycją, że wydłużamy przeżywanie świąt wielkanocnych: najpierw o próby, potem o misterium, Niedzielę Palmowa i Triduum Paschalne. Dwa dni świąt my obchodzimy ponad trzy tygodnie

- mówi Cezary Łapa.

Jak informują organizatorzy, do przygotowania misterium użyto 5 km tkanin, 10 ton scenografii i rusztowań, 13 kompletnych zbroi żołnierzy rzymskich oraz cztery reflektory lotnicze.

Dwie godziny przed misterium odbędzie się msza święta w kościele salezjanów na poznańskich Winogradach. Stamtąd też wszyscy aktorzy przedstawienia przejdą bezpośrednio na Cytadelę.

Jak dojechać na misterium, gdzie zaparkować?

Przed uroczystością zwiększy się liczba kursów autobusów na linii nr 174. Po misterium dodatkowy tabor wzmocni linie autobusowe nr 151, 163, 174, 176 i 190. Organizatorzy apelują do wcześniej zgłoszonych grup zorganizowanych, przyjeżdżających autobusem lub busem o wjazd od ul. Garbary na parking w Starej Rzeźni (ul. Garbary 101). Z kolei pojedynczy uczestnicy przedstawienia mogą zostawić auto przy kościele św. Jana Bosko (ul. Warzywna 17).

Organizatorzy informują również, że osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich mogą przyjechać bezpośrednio na misterium. Kiedy pojawią się na placu, służba porządkowa ma zaprowadzić je do przodu.

CH

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.