Misja gospodarcza z Ukrainy przyjeżdża do Poznania

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Monika Kaczyńska

Misja gospodarcza z Ukrainy przyjeżdża do Poznania

Monika Kaczyńska

Już za tydzień na zaproszenie Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej do Poznania przyjeżdża misja gospodarcza z Ukrainy. - Współpraca to szansa dla Wielkopolski - mówi Wojciech Kruk.

Bartlomiej Wutke - Brakuje nam rąk do pracy, osób z Ukrainy, które zasilają nas rynek jest sporo i będzie przybywało - mówi Wojciech Kruk

Misja gospodarcza z Ukrainy, która w przyszłym tygodniu będzie gościła w Poznaniu to kolejny etap współpracy Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej z ukraińskimi partnerami.

Przez dwa dni przedsiębiorcy z Ukrainy będą mogli zapoznać się z warunkami prowadzenia biznesu w Wielkopolsce - będą temu służyły między innymi prezentacje na Uniwersytecie Ekonomicznym czy spotkanie z prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich dotyczące możliwości udziału w targach oraz ułatwień, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy z Ukrainy.

- W drugiej części dnia zorganizowaliśmy spotkania w Parku Przemysłowym Buk, który rozwinął się dzięki usytuowaniu tam węzła autostrady

- mówi Wojciech Kruk, prezydent WIPH. - W czasie tej wizyty nasi goście będą mogli z bliska przyjrzeć się firmom, w których współpraca polsko-ukraińska kwitnie w najlepsze. To Green Factory i VENTS Group.

Pierwsza z firm produkuje i konfekcjonuje sałaty i ich mieszanki, warzywno-owocowe bazy do koktajli, warzywne bazy do potraw na ciepło.

VENTS Group działa w branży wentylacyjnej.

Kolejny dzień pobytu misji gospodarczej z Ukrainy (27.04) odbędzie się pod znakiem Forum Polsko-Ukraińskiego. Oprócz podpisania porozumień o współpracy, które podpiszą przedstawiciele zarządu województwa wielkopolskiego i przedstawiciele administracji Czernihowa, a także Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Czernihowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej przewidziano także wykłady i business mixer.

Ukraińska kancelaria prawna poinformuje o warunkach prowadzenia biznesu w Polsce przez firmy ukraińskie. Jeden z tamtejszych przedsiębiorców podzieli się także swoimi doświadczeniami we współpracy z polskimi partnerami. Przewidziano także prezentacje polskich firm współpracujących z ukraińskimi.

Jednak kluczowym elementem będzie business mixer, w czasie którego polscy przedsiębiorcy zainteresowani współpracą będą mogli spotkać się i rozpocząć rozmowy z przedsiębiorcami zza wschodniej granicy.

- Brakuje nam rąk do pracy, osób z Ukrainy, które zasilają nas rynek jest sporo i będzie przybywało

- mówi Wojciech Kruk. - Ale przecież wszyscy tutaj nie przyjadą. Dlatego często warto zawieźć tam know how, odpowiednie maszyny i zlecić produkcję na miejscu, jednocześnie zyskując dostęp do tamtejszego rynku.

Już teraz w Wielkopolsce działają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników z Ukrainy myślą o ekspansji na tamtejszy rynek. W Polsce kadry wszystkich szczebli nabywają doświadczenia, poznają nie stosowane jeszcze na Ukrainie technologie. W przyszłości zaś mają stać się trzonem ukraińskich oddziałów wielkopolskich przedsiębiorstw.

Monika Kaczyńska

Dziennikarka, redaktorka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.