Ministerstwo Kultury rozdało kasę. Niektórzy z regionu nie dostali nic

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Ministerstwo Kultury rozdało kasę. Niektórzy z regionu nie dostali nic

Joanna Pluta

Bez pieniędzy z resortu będą sobie musiały poradzić m.in. takie instytucje jak Teatr Polski w Bydgoszczy, toruński Teatr Impresaryjny i MCK.

Bydgoski Teatr Polski ubiegał się o dotację na organizację Festiwalu Prapremier. Nie udało się. Jednak Bartek Frąckowiak, zastępca dyrektora instytucji, decyzji ministerstwa na razie nie chce komentować. - Złożyliśmy odwołanie, poczekamy - mówi nam.

To jeden z największych festiwali w Bydgoszczy. Czy odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, przekonamy się za kilka tygodni.

Od decyzji Ministerstwa Kultury odwołało się także Stowarzyszenie Artystyczne Mózg, organizator Mózg Festiwalu, który jesienią trwa w dwóch lokalizacjach - w Bydgoszczy i od niedawna także w Warszawie. Żeby dostać wsparcie z ministerstwa, stowarzyszeniu zabrakło jednego punktu. W ubiegłym roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych Mózg Festival dotację dostał. Co, jeśli nie uda się od tej decyzji odwołać?

- Festiwal będzie nieco skromniejszy - mówi Qba Janicki z Mózgu. - Ale oczywiście będzie. Wierzymy, że odwołanie zostanie przyjęte.

Na pieniądze od ministra kultury nie może też liczyć bydgoskie Miejskie Centrum Kultury. Ubiegało się między innymi o dotację na X Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. - W tej edycji planujemy jeszcze wyższy niż do tej pory poziom dydaktyczny imprezy - mówi Marek Maciejewski, szef festiwalu. - Do tego planowaliśmy też rozbudować tę plenerową, widowiskową część festiwalu [w ubiegłym roku przyjechał do Bydgoszczy jeden z najbardziej znanych perkusistów na świecie, Dave Lombardo - przyp. red.]. A brak dotacji może oznaczać problem i pewne cięcia w programie. Od decyzji się odwołaliśmy, czekamy na odpowiedź.Maciejewski ubiegał się też o dotację w kategorii „Czasopisma” w imieniu Bydgoskiej Fundacji Wolnej Myśli na wydawanie kwartalnika o nowej kulturze „Fabularie”. Wniosek i w tym przypadku został odrzucony. - To dziwne, kiedy w stosunku do poprzedniego roku, gdy dostaliśmy dotację, nagle znacząco spada liczba punktów za wartość merytoryczną - mówi. - Tym bardziej, że ta wartość z pewnością wzrosła. Nie można się też doprosić składu komisji, która oceniała wnioski w tej kategorii.

I o ile duże festiwale sobie lepiej lub gorzej poradzą bez ministerialnej dotacji, o tyle sytuacja takich czasopism jak nasze jest ciężka.

Dotacji nie dostał także m.in. Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu. Niestety, nie udało nam się skontaktować z jego szefową. Ministerstwo odrzuciło ponadto wnioski między innymi bydgoskiego Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych na wydawanie „Akantu”, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy na „Nowe Tendencje w Malarstwie Polskim 3” oraz bydgoskiej Fundacji Farbiarnia na II Vintage Photo Festival.

Wsparcie od resortu kultury otrzymali natomiast m.in.

Joanna Pluta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.