Mija 40 lat od śmierci prof. Tadeusza Cypriana Był prawnikiem i fotografikiem [WSPOMNIENIE]

Czytaj dalej
Fot. Janusz Nowacki
Marek Zaradniak

Mija 40 lat od śmierci prof. Tadeusza Cypriana Był prawnikiem i fotografikiem [WSPOMNIENIE]

Marek Zaradniak

8 sierpnia mija 40 lat od śmierci wybitnego prawnika, specjalisty prawa karnego, ale i cenionego fotografika profesora Tadeusza Cypriana. Zmarł w wieku 81 lat. Przez sporą część swego życia związany był z Poznaniem.

Tadeusz Cyrpian urodził się w Zabłotowie pod Śniatyniem na Podolu. Po ukończeniu w 1916 r. III Gimnazjum we Lwowie zapisał się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jana Kazimierza. Został jednak powołany do armii austriackiej i dostał się do niewoli.

Po ucieczce przedostał się do Francji, gdzie w tamtejszej armii służył jako obserwator lotniczy i fotograf. Lotnictwo stało się dla Tadeusza Cypriana niezwykłą przygodą, w której romantyka splatała się z ryzykiem. Został poważnie ranny w wyniku katastrofy lotniczej, co oznaczało długi okres leczenia.

Pobyt w szpitalu wykorzystał na naukę i zapisał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zwolnieniu do rezerwy w 1919 roku kontynuował naukę i w 1922 roku obronił pracę doktorską jako prawnik. Jednocześnie ukończył studia na krakowskiej Akademii Handlowej. Po ukończeniu aplikacji sądowej w 1925 roku podjął pracę jako sędzia grodzki w Poznaniu.

W 1928 roku przeszedł do sądu okręgowego, a w roku 1933 do sądu apelacyjnego. W roku 1938 został prokuratorem Sądu Najwyższego. Rozwój kariery zawodowej przerwał wybuch wojny. Jako porucznik rezerwy lotnictwa Tadeusz Cyprian został powołany do służby w I Pułku Lotniczym. Razem ze swym oddziałem przekroczył granicę rumuńską. Walczył we Francji, w Anglii i w Afryce.

W 1941 roku pracował w powołanej przez Władysława Sikorskiego Komisji do Spraw Badania Przyczyn Klęski Wrześniowej. Plonem jego działań była książka „Komisja stwierdziła” opublikowana jednak dopiero w roku 1960.
W roku 1945 Tadeusz Cyprian zgłosił chęć powrotu do kraju i został powołany na delegata Polski w Komisji Narodów Zjednoczonych do Spraw Zbrodni Wojennych. Z jej ramienia uczestniczył m.in. w procesie przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.

Po powrocie do kraju został powołany na prokuratora Najwyższego Trybunału Narodowego w Warszawie i brał udział w procesach zbrodniarzy wojennych. Mimo zaangażowania w prace wymiaru sprawiedliwości Tadeusz Cyprian nie zaniedbał działalności naukowej. W 1949 roku habilitował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i objął Katedrę Prawa Karnego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

W 1953 roku powrócił do Poznania, gdzie w roku 1957 został kierownikiem Katedry Prawa Karnego UAM. Jednocześnie otrzymał nominację na profesora zwyczajnego. W latach 1955/56 był dziekanem Wydziału Prawa UAM. W roku 1968 przeszedł na emeryturę, nie zrywając jednak więzów uczelnią.

Wielką pasją prof. Tadeusza Cypriana była przez całe życie fotografia. Nie tylko fotografował, a jego prace prezentowane były wystawach w wielu krajach świata, ale także był autorem około 30 podręczników. Najbardziej znana książka to „Fotografia, technika i technologia” z roku 1975, która doczekała się aż 10 wydań.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.