Mieszkasz zbyt blisko starego gazociągu? Rozszczelnienie może się skończyć wybuchem

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Joanna Labuda

Mieszkasz zbyt blisko starego gazociągu? Rozszczelnienie może się skończyć wybuchem

Joanna Labuda

Rogoźno, Dąbrowa, Suchy Las, Rokietnica, Gądki, Kórnik i wiele innych. Przez te miejscowości przebiega taki gazociąg, jaki kilka dni temu wybuchł w Murowanej Goślinie. Eksperci ostrzegają, że jeśli domy stoją zbyt blisko sieci, ich mieszkańcy są także w niebezpieczeństwie.

Wszystkie gazociągi zbudowane przed 2001 rokiem uważa się za niebezpieczne dla otoczenia. Właśnie dlatego mają one bardzo duże strefy kontrolowane, w ramach których sieci mogą bezpiecznie funkcjonować. Największe z nich wynoszą nawet do 100 metrów w obie strony.

Według ekspertów, jeśli strefy są przestrzegane i nie stawia się w ich obszarze budynków, tragedii można uniknąć. Jeśli nie – istnieje prawdopodobieństwo, że rozszczelnienie instalacji doprowadzi do wybuchu.

– Nie boję się gazociągów, nawet tych zbudowanych w latach 70., pod warunkiem, że respektowane jest prawo i zachowane są strefy kontrolowane. Jeśli gazociąg pęknie w szczerym polu – będzie trochę kurzu, gaz pójdzie do góry, ale się nie zapali. Jeżeli budynek, w którym znajduje, się źródło zapłonu, stoi zbyt blisko, dojdzie do zapalenia, a w skrajnym wypadku do wybuchu – przyznaje dr hab. inż. Andrzej Barczyński.

Janków i Murowana Goślina

Kilka dni temu wielkopolską wstrząsnęła tragedia, do której doszło w Murowanej Goślinie. Tam w nocy wybuchła rura z gazem. Ogień spalił trzy domy i budynek gospodarczy, a kolejne zostały poważnie uszkodzone. Przyczyną tragedii było rozszczelnienie gazociągu zbudowanego w 1973 roku.

Jak wynika z naszych informacji strefa kontrolowana w Murowanej Goślinie powinna wynosić 50 metrów. Nieoficjalnie wiadomo, że najbliższy dom stał w odległości około 20 metrów od sieci gazociągu. To oznacza, że w tym wypadku nie przestrzegano przepisów.

W dalszej części artykułu:

 • Czy śledczy będą badać, kto wydał zgodę na budowę budynków w pobliżu gazociągu? 
 • Czy żyjemy na tykającej bombie?
 • Co zrobić, by uniknąć kolej tragedii?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.