Mieszkasz zbyt blisko starego gazociągu? Rozszczelnienie może się skończyć wybuchem
Rogoźno, Dąbrowa, Suchy Las, Rokietnica, Gądki, Kórnik i wiele innych. Przez te miejscowości przebiega taki gazociąg, jaki kilka dni temu wybuchł w Murowanej Goślinie. Eksperci ostrzegają, że jeśli domy stoją zbyt blisko sieci, ich mieszkańcy są także w niebezpieczeństwie.
Wszystkie gazociągi zbudowane przed 2001 rokiem uważa się za niebezpieczne dla otoczenia. Właśnie dlatego mają one bardzo duże strefy kontrolowane, w ramach których sieci mogą bezpiecznie funkcjonować. Największe z nich wynoszą nawet do 100 metrów w obie strony.
Według ekspertów, jeśli strefy są przestrzegane i nie stawia się w ich obszarze budynków, tragedii można uniknąć. Jeśli nie – istnieje prawdopodobieństwo, że rozszczelnienie instalacji doprowadzi do wybuchu.
– Nie boję się gazociągów, nawet tych zbudowanych w latach 70., pod warunkiem, że respektowane jest prawo i zachowane są strefy kontrolowane. Jeśli gazociąg pęknie w szczerym polu – będzie trochę kurzu, gaz pójdzie do góry, ale się nie zapali. Jeżeli budynek, w którym znajduje, się źródło zapłonu, stoi zbyt blisko, dojdzie do zapalenia, a w skrajnym wypadku do wybuchu – przyznaje dr hab. inż. Andrzej Barczyński.
Janków i Murowana Goślina
Kilka dni temu wielkopolską wstrząsnęła tragedia, do której doszło w Murowanej Goślinie. Tam w nocy wybuchła rura z gazem. Ogień spalił trzy domy i budynek gospodarczy, a kolejne zostały poważnie uszkodzone. Przyczyną tragedii było rozszczelnienie gazociągu zbudowanego w 1973 roku.
Jak wynika z naszych informacji strefa kontrolowana w Murowanej Goślinie powinna wynosić 50 metrów. Nieoficjalnie wiadomo, że najbliższy dom stał w odległości około 20 metrów od sieci gazociągu. To oznacza, że w tym wypadku nie przestrzegano przepisów.
W dalszej części artykułu:
- Czy śledczy będą badać, kto wydał zgodę na budowę budynków w pobliżu gazociągu?
- Czy żyjemy na tykającej bombie?
- Co zrobić, by uniknąć kolej tragedii?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.
już od
2,46 ZŁ /dzień