Mieszkania na wynajem schodzą jak ciepłe bułeczki. Czy ceny wciąż będą rosły?

Czytaj dalej
Fot. Adam Jastrzębowski
Paweł Antuchowski

Mieszkania na wynajem schodzą jak ciepłe bułeczki. Czy ceny wciąż będą rosły?

Paweł Antuchowski

Koszt najmu mieszkań jest wciąż coraz wyższy. Po pandemii oraz ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę chętnych nie brakuje. Dodatkowo rosnące stopy procentowe i raty kredytów sprawiają, że coraz mniej osób posiada zdolność kredytową. Dla nich najem to konieczność.

- Na początku roku zanim jeszcze zanim wybuchła wojna w Ukrainie obserwowaliśmy nagle duży popyt w Poznaniu na mieszkania duże o wysokim standardzie bardzo drogie. Kilka miesięcy temu mieliśmy sytuację pandemiczną, gdzie część najmu krótkoterminowego przeszła na najem długoterminowy i choć ceny najmu nie spadały drastycznie, także nie wzrosły. Mało było chętnych na wynajem, nie było dużego popytu. Dzisiaj sytuacja jest odwrotna - mówi Jarosława Ejsmont z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Duży popyt poznańscy pośrednicy nieruchomości obserwują także na pokoje, wynajmowane głównie przez studentów i młode osoby pracujące. - Jeszcze parę miesięcy temu mieliśmy problem, żeby wynająć pokoje. One były największym problemem dla właścicieli, większym niż wynajęcie całych mieszkań. Na dzień dzisiejszy nie ma tego problemu, bowiem rynek wchłania niemalże wszystko - mówi.

Duże fundusze zainteresowane wynajmem

- Widzimy zainteresowanie dużych funduszy inwestycyjnych zakupem mieszkań pod wynajem w dużych miastach, w tym w Poznaniu, natomiast prywatni inwestorzy skłaniają się częściej do zakupu mieszkań na obrzeżach miasta lub w miejscowościach podmiejskich z dobrą komunikacją - podkreśla Jarosława Ejsmont. Obecnie panująca inflacja oraz wysokie stopy procentowe mocno ograniczają zdolność kredytową wielu osób, stąd więcej będzie chętnych na wynajęcie własnego lokum.

Podwyżki nie odbiją się znacząco na osobach, które już wcześniej lokale wynajmowały, ponieważ zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów nie może ona wynieść więcej niż wskaźnik inflacji, chyba że wzrosną inne koszty związane z utrzymaniem lokalu. Na taki poziom kosztów najmu niestety nie mogą liczyć osoby, które właśnie poszukują mieszkania do wynajęcia.

Mieszkania na wynajem coraz droższe

Jeśli nie chcemy zamieszkać w lokalu zlokalizowanym w przyziemiu budynku lub na przebudowanym poddaszu, bądź do remontu, trzeba liczyć się z miesięcznym wydatkiem od 2 tys. zł miesięcznie za kawalerkę do ponad 3 tys. zł za mieszkanie dwupokojowe w stosunkowo nowym lokalu, wliczając opłaty do administracji i rachunki za media.

- Osobiście przekonałem się o podwyżkach cen za wynajęcie mieszkania. Poszukiwałem mieszkania z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej, ponieważ pracuję w centrum miasta. Znalazłem świeżo wyremontowaną kawalerkę. W dniu, kiedy umówiłem się na oglądanie, właściciel poinformował mnie, że cena za wynajem wzrosła o 300 złotych. Oczywiście była ona nienegocjowalna

– relacjonuje Adam, który niedawno przeprowadził się z podpoznańskiej miejscowości.

Z kwietniowego raportu firmy Expander dowiadujemy się, że w porównaniu ze styczniem 2022 ceny najmu nieruchomości wzrosły o 5 proc. Jednak porównując obecne ceny z tymi sprzed roku, mamy już wzrost o 22 proc. Przeciętny koszt najmu 50-metrowego mieszkania jest przez nich szacowany na kwotę 2200 złotych. Jednak do tej kwoty należy doliczyć czynsz administracyjny oraz opłaty za media. Wtedy całkowity koszt może wzrosnąć do ponad 3000 złotych miesięcznie.

Mieszkania na wynajem do remontu od ZKZL

Istnieje także alternatywa dla najmu komercyjnego oraz długich kolejek po mieszkanie komunalne. Miasto Poznań od kilku lat oferuje lokale w ramach programu “Mieszkanie do remontu”. W obecnej edycji są to 24 lokale.

- Zasada programu jest bardzo prosta. Lokale, które są przekazywane przez ZKZL należy wyremontować w terminie nie dłuższym niż pół roku. W tym czasie osoby, które zadeklarują udział w programie nie płacą czynszu, a po wykonaniu wszystkich prac remontowych podpisują umowę najmu na czas nieokreślony - informuje ZKZL.

Wnioski o przyjęcie do programu można składać do końca maja.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Antuchowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.