Mieszkania coraz bardziej dostępne

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Mieszkania coraz bardziej dostępne

Błażej Dąbkowski

Lepszy dostęp do mieszkań dla ludzi o najniższych dochodach i zwiększenie atrakcyjności stolicy Wielkopolski dla rodzin to główne założenia Polityki Mieszkaniowej Miasta Poznania na lata 2017-2027.

Powołanie Biura Spraw Lokalowych, budowa tysięcy lokali komunalnych, nowe programy mieszkaniowe - to tylko część projektów realizowanych w ostatnich latach przez miasto Poznań. Dzięki nim wzmacnia się samodzielność mieszkaniowa poznańskich rodzin, których nie stać na zaciągnięcie kredytu komercyjnego na zakup wymarzonego „M”. Ale nie tylko młodzi mogą liczyć na pomoc, bowiem rozwijane są podobne programu skierowane do seniorów.

W Poznaniu z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań komunalnych
Łukasz Gdak W Poznaniu z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań komunalnych

Dzięki zmienionej w grudniu uchwale dotyczącej zasad wynajmowania lokali zwiększyła się dostępność mieszkań dla mieszkańców mniej zamożnych. Wszystko za sprawą wprowadzenia systemu punktowego, który dokładnie pozwala na sprawdzenie i zweryfikowanie sytuacji oraz potrzeb rodzin.

Chodzi m.in. o uwzględnienie wieku osób, niepełnosprawności czy liczby dzieci. Efekt? Na liście osób uprawnionych do najmu lokalu komunalnego w ubiegłym roku znalazło się aż 296 osób. To o ponad 100 więcej niż rok wcześniej.

W tym roku kontynuowane są dwa programy, które skierowane są zarówno do seniorów, jak i młodych poznaniaków. Zarówno „Mieszkanie dla Absolwenta”, jak i „Mieszkanie dla Seniora” realizowane są przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W Poznaniu z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań komunalnych
Łukasz Gdak

Pierwszy z programów skierowany jest do absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 36. roku życia. Miejska spółka podpisuje z najemcami umowy na 10 lat, po tym okresie lokale przejmują kolejne osoby. W 2017 roku powtórzono nabór dla 10 mieszkań. W przypadku „Mieszkania dla Seniora”, które również funkcjonuje na zasadzie rotacyjnej, przez dwa ostatnie lata pomocy udzielono 20 rodzinom.

Nowością jest z kolei program „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”. Umożliwia on zdobycie lokalu osobom średnio zarabiającym, które nie mogą kupić mieszkania na wolnym rynku.

Ci, którzy podpiszą umowę z PTBS, będą musieli uiścić wpłatę partycypacyjną w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania. Pozostałą część będą spłacali w ramach czynszu najmu. Mieszkania w ramach programu powstają już na Strzeszynie w rejonie ulic Koszalińskiej - Literackiej - Żołnierzy Wyklętych.

W pierwszym etapie oddanych zostanie 288 lokali, natomiast łącznie PTBS chce w tym miejscu wybudować 1,1 tys. mieszkań. Podobnych inwestycji, prowadzonych również przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych jest jednak znacznie więcej. Do 2024 r., zgodnie z zapowiedzią prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka ma powstać aż 7,2 tys. mieszkań komunalnych.

Zanim one jednak zostaną oddane, miasto postanowiło rozpocząć współpracę z właścicielami prywatnych mieszkań. W ten sposób powstał pilotażowy program Miejskiego Biura Najmu. Do początku lutego do miejskiej spółki wpłynęło aż 250 wniosków od poznaniaków chcących skorzystać z tej oferty. Co ważne, udział w programie nie zamyka drogi do starania się o przydział mieszkania komunalnego.

W Poznaniu z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań komunalnych
Łukasz Gdak W Poznaniu z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań komunalnych
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.