Mieszkańcy wygrali ze spalarnią. Puszcza Notecka będzie ocalona

Czytaj dalej
Fot. Elvira i Krzysztof Olszewscy
Marta Danielewicz

Mieszkańcy wygrali ze spalarnią. Puszcza Notecka będzie ocalona

Marta Danielewicz

Radni Drezdenka jedną uchwałą unieważnili procedurę powstania spalarni na styku puszcz Noteckiej i Drawskiej. Pomogły protesty mieszkańców.

Jak informował inwestor, zakład gazyfikacji odpadów, czyli spalarnia, miał powstać w Starych Bielicach (gm. Drezdenko) na styku województw wielkopolskiego i lubuskiego. W samo serce Puszczy Noteckiej miały być zwożone niebezpieczne odpady z całej Europy. Miały, ale nie będą. Lokalna społeczność skutecznie zablokowała inwestycję. Spalarnia nie powstania.

Do urzędu gminy Drezdenko wpłynęło 6 tysięcy uwag. Wszystkie były negatywne. Mieszkańcy nie tylko Starych Bielic, ale także sąsiednich gmin opowiedzieli się jednomyślnie. Nie chcą, by w sąsiedztwie puszcz Noteckiej i Drawskiej powstała spalarnia. Oprócz wniosków kierowanych do burmistrza Drezdenka, protestowali także parokrotnie przed urzędem gminy. Ich głos nie odbił się od ściany. Dziś już wiadomo - zakład nie powstanie.

Gdzie jeszcze w Wielkopolsce w pobliżu miejsc cennych przyrodniczo mogą wkrótce powstać duże zakłady przemysłowe zagrażające środowisku? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.