Miesiąc z muzyką XVII i XVIII wieku w Pomorzaninie, czyli Bydgoska Scena Barokowa

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marta Mikołajka

Miesiąc z muzyką XVII i XVIII wieku w Pomorzaninie, czyli Bydgoska Scena Barokowa

Marta Mikołajka

Pierwszy bydgoski festiwal poświęcony muzyce baroku rozpocznie się w sobotę i potrwa do 9 listopada. Będzie to okazja do wysłuchania koncertów wykonanych na instrumentach historycznych.

Festiwal Bydgoska Scena Barokowa odbędzie się w Bydgoszczy po raz pierwszy. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej.

Emocje ukryte w dźwiękach

Wydarzenie poświęcone jest muzyce z XVII i XVIII wieku. Skąd pomysł? - Jako stowarzyszenie już od kilku lat organizujemy mniejsze koncerty muzyki barokowej. Do tej pory jednak nie było w Bydgoszczy żadnego większego wydarzenia, które byłoby jej poświęcone całkowicie, a które w innych miastach cieszą się dużą popularnością - mówi Elżbieta Izdebska ze Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej. - To niezwykła muzyka. Oparta jest na „teorii afektów”, która zakłada przypisanie określonej figurze muzycznej stanów emocjonalnych. Dla mnie jest niezwykle poruszająca, dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się z nią.

"Wstępny" koncert i barokowa parada

Dla uczestników festiwal będzie okazją do wysłuchania koncertów muzyki granej na instrumentach historycznych, jak klawesyn, teorba, cynk, viola da gamba czy skrzypce barokowe, przez artystów związanych z teatrami operowymi w Warszawie, Krakowie czy Łodzi.
Prolog Miejski Festiwalu odbył się wczoraj na Starym Rynku. Przed publicznością zaprezentowała się Monika Kazimierczak, która zagrała na gdańskim carillonie mobilnym, składającym się z 48 dzwonów. Wystąpił także gdański zespół wykonujący muzykę z XVII i XVIII w. Tubicinatores Gedanenses. Następnie uczestnicy wydarzenia przemierzyli ulice Mostową i Gdańską, by w Kinie Pomorzanin wysłuchać drugiej części koncertu.

Pojedynek kontatenorów - i nie tylko

Festiwal Bydgoska Scena Barokowa zainauguruje, wykonywane po raz pierwszy w Bydgoszczy, oratorium G. F. Händla „La Resurrezione”. W programie nie zabraknie także polskiej muzyki barokowej, którą zaprezentuje zespół Intemperata. To jednak nie wszystko.
- Mocnym akcentem będzie wokalny pojedynek dwóch kontratenorów – Michała Sławeckiego i Rafała Tomkiewicza podczas koncertu Duello per Voce e strumento, którzy zmierzą się ze sobą w ariach i duetach z oper Händla i Vivaldiego – zapowiadają organizatorzy Festiwalu.
Wszystkie koncerty w ramach festiwalu będą się odbywały w sobotę o godz. 18 w Kinie Pomorzanin. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

Marta Mikołajka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.