Miasto nie chce tworzyć getta dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Miasto nie chce tworzyć getta dla seniorów

Błażej Dąbkowski

Do końca 2019 r. miasto chce przeznaczyć prawie 2 mln zł na pozyskanie kolejnych mieszkań dla poznańskich seniorów.

- Jeszcze w tym roku będziemy ogłaszać kolejny nabór dla seniorów, którzy będą chcieli zamieszkać w budynkach przy ul. Drewlańskiej i Grabowej - zapowiada Renata Murczak, dyrektor Biura Spraw Lokalowych. To lokale zrealizowane w ramach programu „Mieszkanie dla seniora” przez Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Ile będzie dostępnych? Niestety, nie więcej niż kilka, ale jeszcze w tym roku ma pojawić się pula dodatkowych 10 lokali dedykowanych starszym poznaniakom. W ramach umowy partycypacyjnej zawartej z PTBS miasto przeznaczy na ten cel ponad 300 tys. zł.

- Mieszkania będą rozsiane po całym mieście i odpowiednim, niedużym metrażu. Szukamy lokali do 45 metrów kwadratowych

- wyjaśnia R. Murczak.

Do końca 2019 r. ta pula mocno się jednak powiększy BSL oraz Biuro Nadzoru Właścicielskiego zaplanowały ponad 1,7 mln zł na częściowe finansowanie partycypacji budowanych przez miejską spółkę mieszkań przy ul. Koszalińskiej, które zostaną oddane pod koniec 2018 r. Jak wynika z umowy miasta z PTBS, nabędzie ono uprawnienia do wskazania najemców dla 35 lokali. Część z nich ma trafić właśnie do seniorów.

- Zmieniliśmy filozofię w tworzeniu lokali dla tej grupy, ponieważ nie chcemy, by starsze osoby były stłoczone w jednym miejscu. Stąd pomysł, by znajdowały się one w różnych lokalizacjach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dla starszych osób jest sąsiadowanie z młodszymi - stwierdza Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Poznania.

Przypomnijmy, że już w 2006 r. miasto przeznaczyło 10 lokali dla osób starszych w wyremontowanej kamienicy przy Dąbrowskiego. W tym samym roku zawarto umowę z PTBS i TBS Wielkopolska, dzięki której 31 lokali trafiło do seniorów, a rok później po adaptacji bursy szkolnej uzyskano kolejne 33 mieszkania. PTBS wybudował też trzy budynki przy Drewlańskiej i Grabowej, łącznie 141 mieszkań, przeznaczone wyłącznie dla seniorów.

- Seniorom od ubiegłego roku łatwiej jest także ubiegać się o mieszkanie socjalne lub komunalne. Uchwała w sprawie zasad wynajmowania lokali, sprawiła, iż osoby powyżej 70. roku życia w ramach systemy kwalifikacji punktowej traktowane są w sposób priorytetowy

- zaznacza T. Lewandowski.

W przypadku inwestycji prowadzonych przez ZKZL, spółka przewiduje przede wszystkim budowę mieszkań dla osób niepełnosprawnych (w tym seniorów). Takie powstaną przy ul. Dymka (6), Bolka (6), Rubież (4) i ul. Zawady (3). Z kolei w blokach mających powstać przy ul. Hulewiczów i Opolskiej wymagane jest zaprojektowanie 10 proc. na pierwszym piętrze dla osób starszych (ponad 30 mieszkań).

W tej chwili na mieszkanie socjalne czeka blisko 130, a komunalne ponad 160 seniorów.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.