Miasto i gmina Skoki

Czytaj dalej
Fot. Paweł Dykban
red

Miasto i gmina Skoki

red

Miejsko-wiejską gminę Skoki zamieszkuje blisko 9 tys. mieszkańców. Leży ona w Wielkopolsce, w powiecie wągrowieckim. Sercem gminy jest miasto Skoki z ponad 650-letnią historią. Zmodernizowana droga wojewódzka oraz linia kolejowa sprawiają, że drogę 39 km do Poznania pokonuje się bardzo szybko. Gmina co roku zwiększa liczbę mieszkańców, którzy osiedlają się na tym terenie, kuszeni łatwą komunikacją ze stolicą województwa oraz pięknem środowiska naturalnego gminy Skoki.

Z uwagi na niewątpliwe walory przyrodnicze teren gminy Skoki nadaje się do uprawiania wielu form aktywności fizycznej, od typowej rekreacji po sportową rywalizację. Ponadprzeciętna lesistość, rzeka Mała Wełna i Dzwonówka, sąsiedztwo Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” i blisko 20 jezior wraz z obiektami historyczno-kulturowymi pozwoliły wytyczyć wiele szlaków turystycznych.

Gmina Skoki rozwija infrastrukturę turystyczną głównie w ramach przynależności do Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Na całym obszarze sześciu gmin związku powstała gęsta sieć ponad 600 km dobrze oznakowanych tras wraz z infrastrukturą turystyczną.
Skockie wody to raj dla wędkarzy. Na chętnych czekają liczne łowiska, bogate w rozmaite gatunki ryb.

Do najważniejszych jezior należą: Budziszewskie, Czarne (Karolewskie), Maciejak (Poznańskie), Włókna, Gackie, Borowe, Dzwonowskie i Rościńskie. Nad jeziorem Włókna znajduje się miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Lasy natomiast kuszą mnogością grzybów i runa leśnego.

Gmina Skoki jest liderem inwestycji w powiecie wągrowieckim, przeznaczając na ten cel rokrocznie ok. 20 proc. budżetu. Oprócz niezbędnej mieszkańcom infrastruktury jest tu jedna z najnowocześniejszych multimedialnych bibliotek w Wielkopolsce, która jest także centrum kultury gminy. Wszystkie gminne dzieci mają zapewnione miejsce w przedszkolach. Prawie każde sołectwo jest wyposażone w miejsce rekreacji z placem zabaw. Nie tylko teren gminy, ale i miasta zachęca do aktywności fizycznej. Urządzono tu dla mieszkańców trzy skwery z siłowniami zewnętrznymi.

Na terenie gminy prężnie działają liczne stowarzyszenia, m.in. Klub Sportowy Wełna Skoki, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 120 w Skokach czy Towarzystwo Miłośników Miasta i Ziemi Skockiej.

Od kilkudziesięciu lat gmina współpracuje z partnerami zagranicznymi, zarówno na wschodzie i na zachodzie Europy. W 1995 podpisała akt o współpracy z Bardowick w Republice Federalnej Niemiec i Venhuizen w Królestwie Holandii, obecnie Drechterland. W ostatnich latach współpraca mocno rozwija się z Białą Cerkwią na Ukrainie. Kontakty partnerskie oparte są głównie na wymianie dzieci i młodzieży oraz krzewieniu ukraińskiej sztuki ludowej na naszym terenie. Prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich.

Mieszkańcy tego rejonu są dumni z prężnego rozwoju agroturystyki i innych obiektów gastronomicznych i hotelarskich, które cieszą się coraz większych zainteresowaniem odwiedzających gminę.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.