Miasto i gmina Kępno, powiat kępiński: Tu warto żyć, pracować i rozwijać się

Czytaj dalej
Fot. archiwum
red

Miasto i gmina Kępno, powiat kępiński: Tu warto żyć, pracować i rozwijać się

red

Gmina Kępno położona jest w najbardziej na południe wysuniętej części Wielkopolski, w powiecie kępińskim. Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych Katowice - Poznań i Warszawa - Wrocław, w bezpośrednim sąsiedztwie ponad 100 hektarów gruntów pod inwestycje, stwarza świetne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w różnych branżach. Działa tu blisko 2500 podmiotów gospodarczych. Kępno to znaczący w Polsce ośrodek produkcji mebli. Stopa bezrobocia na tym terenie jest jedną z najniższych w kraju.

Gmina posiada Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, dzięki czemu uregulowane jest przeznaczenie konkretnych działek. Co więcej, są to tereny całkowicie uzbrojone. Grunty te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Do priorytetowych inwestycji gminnych należą te związane z tworzeniem i rozbudową bazy opiekuńczo-edukacyjnej. W ostatnich latach powstały kompleksy żłobkowo-przedszkolne w Kępnie i w Hanulinie, Punkt Dziennego Opiekuna w miejscowości Krążkowy, sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej #nr 1 w Kępnie. Duże znaczenie mają również inwestycje drogowe, które realizowane są z udziałem środków zewnętrznych.

Rozbudowywana jest baza sportowo-rekreacyjna. Do dyspozycji mieszkańców jest między innymi: zmodernizowany stadion miejski, hala widowiskowo-sportowa, boiska sportowe, a w sezonie zimowym lodowisko. Poza tą bazą sportowo-rekreacyjną, Kępno ma wiele do zaoferowania: halę widowiskową, ośrodek kultury, 10 szkół podstawowych. Gwarantuje miejsce w żłobku, przedszkolu i szkole, szczyci się w nich dobrą kadrę. W 2017 roku reaktywowano kino, które obecnie jest jednym z najlepiej wyposażonych w kraju. Jego reaktywacja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo po dwóch latach działalności kino odnotowało aż 100 tys. widzów.

W 2018 roku zakończona została budowa krytej pływalni. Qarium Kępno to jeden z najnowocześniejszych aquaparków w kraju. Pływalnia jest budynkiem energooszczędnym, niskoemisyjnym, łączącym funkcje rekreacyjną i sportową.

Obecnie trwa budowa Klubu Seniora i Centrum Wsparcia Opiekunów, modernizacja zabytkowej siedziby Samorządowej Biblioteki Publicznej oraz budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Krążkowach.

Od roku 2017 w Kępnie organizowany jest Festiwal Trzech Kultur. Kępno to jedno z nielicznych miast, w którym zgodnie współistniały aż trzy religie: rzymskokatolicka, ewangelicko-augsburska i mojżeszowa.

Gmina współpracuje z partnerami zagranicznymi, miastem Encs na Węgrzech, Trutnov w Republice Czeskiej oraz Giano dell’ Umbria we Włoszech.

Miasto zachowało swój historyczny układ urbanistyczny z malowniczymi domami mieszczan, kościołami i synagogą. Centrum miasta stanowi jeden z największych, a zarazem najpiękniejszych rynków w Wielkopolsce z odrestaurowanym ratuszem i dawną siedzibą władz miejskich.

Kępno pozostaje urokliwym, niewielkim miastem Wielkopolski, dumnym ze swej historii, po którym można odbyć niejedną wycieczkę, oglądając zabytkową architekturę.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.