Miasto i Gmina Grabów nad Prosną: Ludzie to największa siła naszej gminy

Czytaj dalej
red

Miasto i Gmina Grabów nad Prosną: Ludzie to największa siła naszej gminy

red

Grabów nad Prosną to gmina miejsko-wiejska. Leży na wschodnim skraju Wzgórz Ostrze-szowskich. Sąsiaduje z gminami: Kraszewice, Czajków i Galewice od wschodu, Doruchów - od południowego wschodu, Ostrzeszów - od południa, Mikstat - od zachodu, a od północy z gminą Siero-szewice. Do 31 grudnia 1998 roku miasto i gmina Grabów nad Prosną należało do województwa kaliskiego. Po jego likwidacji, od 1 stycznia 1999 roku, powróciło do reaktywowanego powiatu ostrzeszowskiego i województwa wielkopolskiego.

W gminie jest 17 jednostek pomocniczych - miasto Grabów oraz sołectwa: Bobrowniki, Bukownica, Chlewo, Dębicze, Giżyce, Grabów--Pustkowie, Grabów-Wójtostwo, Kopeć, Książenice, Kuźnica Bobrowska, Marszałki, Palaty, Siekierzyn, Skrzynki, Smolniki i Zawady.

Herbem miasta, które prawa miejskie uzyskało 20 sierpnia 1416 roku, jest biały pelikan karmiący pisklęta własną krwią. W myśl legendy, symbolizuje to oddanie matek, które w czasach zarazy i głodu ratowały w ten sposób swoje potomstwo.

Grabowską gminę - o łącznej powierzchni około 123,5 km2 - zamieszkuje 8005 osób. Prężnie działa tu branża przetwórstwa spożywczego, m.in. ciesząca się uznaniem klientów na całym świecie firma PROFI. Nie mniejszą rolę odgrywa kamieniarstwo, stolarstwo i firmy zajmujące się montażem rusztowań.

Również natura nadaje miastu i gminie niepowtarzalny charakter. Zieloną wizytówką Grabowa nad Prosną jest park z malowniczym drzewostanem. Na jego krańcu znajduje się dwór z przełomu XVIII i XIX wieku - obecnie to siedziba urzędu miasta i gminy. W 2015 roku w parku - na pamiątkę 600-lecia lokacji Grabowa - odsłonięto rzeźbę z powalonego dębu.

Atrakcyjność terenów gminy wynika głównie z ich położenia w obszarze chronionego krajobrazu „Dolina rzeki Prosny”. Wzdłuż jej brzegów prowadzą piaszczyste drogi, które doskonale nadają się do pieszych wypraw czy przejażdżek rowerowych, z kolei Prosna stanowi atrakcję dla miłośników spływów kajakowych.

Ci, którzy mają ochotę zapoznać się z historią tego miejsca, mają możliwość odwiedzenia wielu malowniczych obiektów oraz ruin, które świadczą o bogatej przeszłości tych ziem. Na południowy wschód od Rynku im. Władysława Jagiełły znajduje się kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja z lat 1662--1684, odbudowany w 1870 roku. Ciekawym przykładem dawnej historii jest zachowany budynek graniczny między Prusami a Rosją. Strażnica z 1900 r. usytuowana jest nieopodal rzeki przy ul. Grodzkiej 10. Przy ul. Klasztornej znajduje się z kolei pofranciszkański zespół klasztorny z XVII w. z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, a w nim niewielka Izba Pamiątek, prezentująca pszczelarskie tradycje i materiały związane z historią miejscowości. Godne zwiedzenia są dwie perełki sakralne - drewniane kościoły we wsiach: Bobrowniki z 1735 roku i Chlewo z 1651 r. Warto odwiedzić też kościół parafialny w Bukownicy (1721 r.) czy Zespół Dworski w Marszałkach, w którym obecnie działa Dom Pomocy Społecznej. Warto również zobaczyć kościół poewangelicki z 1887 r., zbudowany w stylu neogotyckim.

Dla miłośników sportu, blisko centrum miasta funkcjonuje Orlik, a w jego pobliżu hala sportowa. W 2014 roku oddano do użytku wyremontowany budynek po byłej szkole rolniczej przy ul. Kaliskiej w Grabowie nad Prosną. Pełni on teraz funkcje społeczno-kulturalne. W obiekcie swoją siedzibę ma Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Biblioteka Publiczna.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.