Miasto Chodzież: Zielony zakątek Wielkopolski

Czytaj dalej
red

Miasto Chodzież: Zielony zakątek Wielkopolski

red

Chodzież leży w północnej Wielkopolsce, przy drodze krajowej K-11, w odległości 70 km od Poznania i 30 km od Piły. Miejscowość znajduje się na styku dwóch mikroregionów - Wysoczyzny Chodzieskiej i Doliny Noteci.

Pierwszy mikroregion tworzy porośnięte lasami pasmo polodowcowych wzgórz moreny czołowej, z najwyższym szczytem regionu - Gontyńcem, wznoszącym się na 194 m n.p.m. Drugi to rozległe łąki i torfowiska. Miejsce ich spotkania charakteryzują duże różnice wysokości terenu, dzięki czemu okolica nabiera cech górskiego krajobrazu. Uroku dodają bukowe i dębowe lasy okalające miasto oraz liczne jeziora i stawy, a także przepływająca nieopodal Noteć.

Stąd wziął się przydomek Chodzieskiej Szwajcarii, nadany miastu przed około 200 laty. Chodzieżą zachwycał się Witkacy, który kończył tu „Szewców”, a na polowania chętnie przyjeżdżał prezydent Ignacy Mościcki. Pod jej urokiem był też pisarz Tadeusz Siejak, który określał ją „miasteczkiem pięknym jak Eden”.

Chodzież uzyskała prawa miejskie w 1434 r. z rąk króla Władysława Jagiełły. Pierwsza pisana wzmianka o wsi Chodzies pochodzi z 1403 r., jednakże ślady odkrywane przez archeologów prowadzą o wiele dalej w przeszłość.

Do niedawna panował pogląd, że pierwsze zorganizowane społeczności pojawiły się na terenie Chodzieży około 2000 lat p.n.e., czego dowodzi kurhan odkryty w okolicach dzisiejszej ulicy Słonecznej. W 2008 roku na zachodnim skraju miasta zostało odkryte stanowisko łowców reniferów z tak zwanej kultury świderskiej, rozwijającej się w okresie od około 10600 do 9600 lat p.n.e., a więc w późnym paleolicie. Z rejonu Chodzieży pochodzą znaleziska krzemienne przypisane kulturze komornickiej (9000-6500 lat p.n.e.) oraz zabytki innych kultur przedhistorycznych. Najstarszym dającym się dostrzec elementem miasta jest układ urbanistyczny rynku wraz z odchodzącymi od niego ulicami. Nie zmienił się on do czasów lokacji Chodzieży, a więc od XV wieku!

Kolejny to chodzieska kolegiata - znajdujący się przy głównym placu miasta kościół pw. św. Floriana i Mikołaja. Z 1403 roku pochodzi zapis o plebanie chodzieskiej parafii, więc należy sądzić, że pierwsza świątynia istniała już wówczas. Murowany kościół w stylu gotyckim powstał pod koniec XV w. Wskutek pożarów i zniszczeń wojennych świątynia została przebudowana w wieku XVIII w stylu późnobarokowym i w takim kształcie przetrwała do dziś.

Nieopodal, przy ulicy T. Kościuszki, znajduje się ciąg zwartej zabudowy rzemieślniczej z XVII-XIX w. Są to tak zwane domy tkaczy, budowane przez osadników niemieckich, którzy na dwa wieki zamienili Chodzież w ośrodek sukiennictwa. Nie brakuje też secesyjnych i eklektycznych kamienic z XIX i XX w. Perełką jest secesyjna willa Straszny Dwór z 1904 roku.

Warunki terenowe sprzyjają rozwojowi sportu. W mieście znajdują się trzy polodowcowe jeziora (Miejskie, Karczewnik i Strzeleckie) z dwoma strzeżonymi kąpieliskami. Największe Jezioro Miejskie otacza promenada doskonała dla biegaczy i rowerzystów. Na jeziorze odbywają się m.in. motorowodne mistrzostwa świata i Europy, regaty żeglarskie i zawody Pucharu Polski w triathlonie. Chodzież od pół wieku znana jest też miłośnikom jazzu. Na przełomie lipca i sierpnia w Chodzieskim Domu Kultury odbywają się najstarsze w Polsce Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe ChoJazz.

Warto odwiedzić lokalne muzeum, czyli Oddział Tradycji i Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej. Można tam podziwiać kolekcje chodzieskiego fajansu oraz porcelany.

Gospodarz gminy zaprasza

Szanowni Państwo,

Miasto Chodzież: Zielony zakątek Wielkopolski

Chodzież jest miastem różnorodnym i nowoczesnym jeśli chodzi o inicjatywy podejmowane przez działające stowarzyszenia, fundacje, czy grupy nieformalne. Jako burmistrz daję zielone światło działaniom mieszkańców Chodzieży, popieram aktywność społeczną jaką wykazują nawet najmłodsi chodzieżacy. Dumny jestem z działającego już dwa lata Koła Gospodyń Miejskich w Chodzieży. Panie, swoimi pomysłami i determinacją w ich realizacji, zaskoczyły mnie nie jeden raz.

Cieszę się z tego, że w Chodzieży udało się stworzyć przestrzeń dla kobiet, że jest miejsce i zajęcia, które integrują i aktywizują chodzieżanki. Wiem, że inicjatorki Koła Gospodyń Miejskich w Chodzieży mają jeszcze wiele ciekawych planów i propozycji i trzymam kciuki za ich powodzenie. Wierzę, że budowanie i dbanie o więzi społeczne przynosi ogromne korzyści każdej społeczności i dziękuję gospodyniom za to, że dokładają symboliczną cegiełkę do budowania Chodzieży.

Jacek Gursz, burmistrz miasta Chodzieży

Zobacz przepisy z Chodzieży

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.