Tomasz Szymczyk

Metropolia kontra Jaworzno: Ile biletów musi kupić jaworznianin? Kazimierz Karolczak odpowiada Pawłowi Silbertowi

Metropolia kontra Jaworzno: Ile biletów musi kupić jaworznianin? Kazimierz Karolczak odpowiada Pawłowi Silbertowi Fot. fot. Andrzej Gontarz
Tomasz Szymczyk

Szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiada na list prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta. Czy miastu uda się wynegocjować tańsze bilety? Czy Jaworzno się przełamie i przystąpi do metropolii?

Jest oficjalna odpowiedź szefa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka, na pismo prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta w sprawie tańszych biletów okresowych dla osób dojeżdżających do pracy, szkoły czy na uczelnię i korzystających z komunikacji zarówno KZK GOP, jak i PKM Jaworzno. Karolczak proponuje Silbertowi stworzenie specjalnego zespołu roboczego.

Podróż z Jaworzna, dwa bilety

Nie tylko u nas podróż, podczas której korzystać trzeba z usług dwóch przewoźników, jest dla pasażerów sporym utrudnieniem. Tak jest na przykład w przypadku podróży autobusem z Jaworzna do Chorzowa i z powrotem, gdzie kupować trzeba dwa bilety: jeden PKM Jaworzno, a drugi KZK GOP. Wydawało się, że problem może rozwiązać akces Jaworzna do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Komunikacja staje się wszak jedną z pierwszych kwestii, którymi zajmuje się nowa struktura. Miasto nie zdecydowało się jednak nataki krok.

- My tego nie chcemy, mieszkańcy tego nie chcą. Metropolia przyniesie nam więcej strat niż pożytku- argumentował Paweł Silbert.

Czy Jaworzno powinno przystąpić do metropolii?

Dzisiaj PKM Jaworzno uruchamia linie autobusowe E i J, które łączą Jaworzno z Katowicami, a także linię S, która dojeżdża do Sosnowca. Pod szyldem KZK GOP jeździ natomiast linia nr 221, która jedzie z Sosnowca przez Maczki do dworca kolejowego w Jaworznie-Szczakowej. Ten drugi przewoźnik razem z MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry od 1 stycznia wprowadza wspólne bilety metropolitalne. Na razie jednorazowe, które pozwolą na przemieszczanie się po całym obszarze metropolii. W przypadku MZK Tychy będzie to oznaczało kilkunastogroszową podwyżkę cen, miasto nie zdecydowało się jednak na nieprzystępowanie do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Od kwietnia mają z kolei funkcjonować metropolitalne bilety okresowe.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.