Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Medyczna marihuana dotarła do polskich aptek?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Marta Żbikowska

Medyczna marihuana dotarła do polskich aptek?

Marta Żbikowska

Firma Spectrum Cannabis, która w Polsce zajmuje się dystrybucją konopi medycznych poinformowała, że od 17 stycznia w polskich aptekach będzie można kupić ten oczekiwany przez pacjentów lek. To kolejna data, która ma być przełomem w leczeniu polskich pacjentów medyczną marihuaną.

- Gdy w grudniu pojawiła się nieprawdziwa informacja, że w naszej aptece ma być dostępna medyczna marihuana, odbieraliśmy dziennie setki telefonów od pacjentów - mówi Małgorzata Wagner, farmaceutka z Konina. - Teraz wiem, że dostępność leku to kwestia godzin, ale póki nie mam leku w aptece, nie chcę wprowadzać pacjentów w błąd i dawać im złudnej nadziei.

- Od 17 stycznia konopie medyczne spółki będą dostępne w aptekach - napisał reprezentujący firmę Spectrum Cannabis Grzegorz Ćwiek. - Sfinalizowaliśmy rozmowy z jednym z trzech największych dystrybutorów farmaceutycznych w kraju. Spółka rozszerzyła łańcuch dystrybucji o sieci aptek oraz pojedyncze placówki apteczne.

O możliwości zakupu medycznej marihuany większość farmaceutów nie ma pojęcia i nawet nie wykazuje zainteresowania tematem.

Medyczna marihuana dotarła do polskich aptek?
Michał Dyjuk Tomasz Kalita, polityk SLD, zmarł na glejaka. Do końca życia walczył o to, żeby polscy pacjenci uzyskali dostęp do leczenia medyczną marihuaną

- Gdyby pojawił się pacjent z receptą, zadzwoniłabym do hurtowni i zapytała o dostępność - mówi farmaceutka w jednej z poznańskich aptek.

Według informacji dystrybutora, gram suszu z konopi powinien kosztować około 65 zł. Na podstawie recepty farmaceuta przygotuje lek dla pacjenta.

- Przygotowanie polega na odmierzeniu odpowiednich porcji leku - tłumaczy Łukasz Waligórski, farmaceuta, członek Naczelnej Izby Aptekarskiej i redaktor naczelny magazyny "mgr.farm".

- Pacjent zabiera susz do domu, gdzie powinien mieć waporyzator, czyli urządzenie, które podgrzewa susz, dzięki temu wydobywają się z niego lecznicze olejki. Jedna dawka leku przepisanego przez lekarza to zazwyczaj 0,25 grama suszu

- dodaje.

W dalszej części artykyłu:

 • Ilu pacjentów w Polsce mogłoby skorzystać z leczenia medyczną marihuaną?
 • Jakie są główne wskazania do używania konopi medycznych?

 

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.