Masz pamiątki z Czerwca 56'? Pomóż!

Czytaj dalej
Norbert Kowalski

Masz pamiątki z Czerwca 56'? Pomóż!

Norbert Kowalski

Z Robertem Kostro, dyrektorem Muzeum Historii Polski, o akcji „Małe Wielkie Historie” rozmawia Norbert Kowalski.

Akcja „Małe Wielkie Historie” zbliża się do końca. Co udało się zebrać do tej pory?

Robert Kostro: Do końca zbliża się pewien etap akcji, gdyż nawet po 11 listopada pamiątki nadal będą przyjmowane. Do tej pory od prawie 200 osób otrzymaliśmy około 2000 przedmiotów, różnej wielkości i jakości. Wszystkie zawierają ze sobą jakąś informację dotyczącą historii Polski. To są np. zdjęcia czy dokumenty rodzinne. Te przedmioty pochodzą głównie z XX wieku, ale jest również kilka z wcześniejszych epok. Jeden z przedmiotów pochodzi nawet z XVII w., dostaliśmy go właśnie z Poznania. To dokument z podpisem króla Jana Kazimierza.

Muzeum zbiera przede wszystkim przedmioty dotyczące polskiej drogi do niepodległości w roku 1918 i 1989. Dlaczego akurat te lata są najważniejsze?

Robert Kostro: Traktujemy muzeum i akcję jako przedsięwzięcie związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieliśmy mieć jakąś akcję i hasło przewodnie, a takim jest niepodległość. Zarówno ta z 1918 roku, jak i z 1989 roku. W XX wieku Polska tak naprawdę dwukrotnie odzyskała swój byt i suwerenność. Ponadto dla Muzeum Historii Polski wolność jest jedną z najważniejszych ścieżek, którymi się zajmujemy. Jednak przy okazji tej zbiórki zdarzało się, że niektóre osoby przynosiły rzeczy niezwiązane z jej tematyką. One jednak przydadzą nam się przy okazji innych ekspozycji.

Czy trafiły się już jakieś wyjątkowe pamiątki?

Robert Kostro: Mamy szeroki profil pamiątek, gdyż oprócz niepodległości zajmujemy się także inną tematyką. Jako przykład mogę podać bardzo interesujący mebel, w którym była również skrytka rodziny Państwa Romaszewskich. W czasie II wojny światowej oraz w latach 70. i 80. służyła do przechowywania tajnych materiałów. A sam mebel jest z przełomu XIX i XX wieku. On bardzo ciekawie pokazuje jak różne pokolenia Polaków uczestniczyły w konspiracji. Mamy też karty do gry z obozu jenieckiego czy walizkę z obozu koncentracyjnego. Chcielibyśmy też, żeby muzeum przedstawiało klimat danej epoki, więc od pewnego darczyńcy przyjęliśmy np. piękny cylinder z lat 20. XX wieku.

Co mogą przekazywać poznaniacy i Wielkopolanie?

Robert Kostro:

Bylibyśmy szczęśliwi gdybyśmy mogli liczyć na pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim i Czerwcem ‘56. To są szczególnie ważne momenty w historii Poznania związane z ruchem niepodległościowym. Jednak interesują nas również przedmioty związane z pracą organiczną jeszcze w XIX wieku czy z prześladowań z okresu III Rzeszy.

Niewiele także wiadomo o tym jak bardzo Poznań był zniszczony w trakcie II wojny światowej, a było to jedno z najbardziej zniszczonych miast.

Ta akcja, oprócz zbioru pamiątek, może też posłużyć rozpowszechnianiu wiedzy historycznej wśród Polaków?

Robert Kostro: Promujemy wiedzę o historii Polski i zaangażowanie w stworzenie czegoś istotnego.

Ponadto chcielibyśmy też zwrócić uwagę na historie lokalne, które czasami znikają z ogólnonarodowej narracji tak jak Powstanie Wielkopolskie czy Czerwiec ‘56.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.