Marszałek i prezydenci z PO bez zaproszeń na Dzień Strażaka

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Przemyslaw Decker

Marszałek i prezydenci z PO bez zaproszeń na Dzień Strażaka

Przemyslaw Decker

Piotr Całbecki i prezydenci miast związani z Platformą Obywatelską nie zostali zaproszeni na wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.

Uroczystość odbędzie się dziś w Toruniu. Organizuje ją Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Nie zabraknie przemówień, odznaczeń i podziękowań. Zabraknie za to części dotychczasowych gości. Powód?

- W tym roku nie dotarło do nas zaproszenie - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

- Także nie zostałem zaproszony. Stało się tak pierwszy raz. Żałuję, bo szanuję strażaków i chciałem im podziękować za ich służbę - podkreśla Robert Malinowski, prezydent Grudziądza z Platformy Obywatelskiej.

Zastanawiają się nad reakcją

Zaproszenie na uroczystość nie dotarło także do Ryszarda Brejzy, kojarzonego z PO prezydenta Inowrocławia.

- Prezydent jest tym faktem mocno zdziwiony, ponieważ zawsze był zapraszany. Zastanawiamy się nad wysłaniem pisemnych podziękowań dla strażaków z informacją, dlaczego prezydent nie mógł ich złożyć osobiście - tłumaczy Jarosław Hejenkowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Inowrocławiu.

Urzędnicy z Bydgoszczy również informują, że prezydent tego miasta Rafał Bruski (PO) nie został zaproszony na wojewódzką uroczystość strażaków. - Jest tym faktem -mówiąc delikatnie - bardzo zdziwiony. Tym bardziej że samorząd wspiera PSP i dba o dobre relacje ze strażakami - podkreśla Michał Sztybel, dyrektor biura komunikacji społecznej w bydgoskim ratuszu.

A prezydent Włocławka Marek Wojtkowski (PO) został zaproszony? Pracownicy Urzędu Miejskiego wczoraj nie mogli się doszukać zaproszenia.

Samorządowcy się pojawią. Niektórzy - W tym roku przyjęliśmy zasadę, że zapraszamy tylko prezydenta miasta, w którym odbywa się uroczystość, czyli Michała Zaleskiego oraz przedstawicieli gmin w powiecie toruńskim - wyjaśnia Janusz Halak, komendant wojewódzki PSP.

Skąd taka zasada? Komendant nie chciał się nad tym rozwodzić. Powiedział jedynie: - Organizator uroczystości sam decyduje kogo zaprasza.

Prezydent Grudziądza twierdzi, że zarówno on, jak i inni włodarze z regionu nie zostali zaproszeni z przyczyn politycznych. - Ktoś próbuje poróżnić strażaków z samorządowcami z niewygodnej opcji polityczny. Jestem tym faktem zbulwersowany - dodaje Robert Malinowski. Włodarz miasta przypomina, że grudziądzki samorząd od wielu lat wspiera finansowo komendę PSP w Grudziądzu. Miasto dokładało pieniędzy m.in. do zakupu nowych samochodów. - Szukam pieniędzy, gdzie tylko mogę, by wspierać strażaków - podkreśla Robert Malinowski.

Komendant Janusz Halak nie chciał komentować zarzutu o „polityczny klucz” doboru gości uroczystości.

Posłanka? Tak Poseł? Nie

- Rok temu także krajem rządziło PiS, ale zaproszenie na wojewódzką uroczystość z okazji Dnia Strażaka otrzymałem. W tym roku już do mnie nie dotarło, widać partia rządząca jeszcze bardziej się radykalizuje - komentuje Tomasz Szymański, poseł Platformy Obywatelskiej z Grudziądza.

- Zostałam zaproszona i zamierzam wziąć udział w tej uroczystości - mówi z kolei Iwona Michałek, posłanka partii Polska Razem, która wchodzi w skład tzw. Zjednoczonej Prawicy. Posłanka Michałek dodaje: - Nie widzę powodu, aby na taką uroczystość nie zapraszać przedstawicieli innych ugrupowań.

Przemyslaw Decker

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.