Monika Kaczyńska

MAPA INWESTYCJI. Targi Mieszkań i Domów na MTP już w weekend. Oferty deweloperów z Wielkopolski pod jednym dachem

Na targach pod jednym dachem będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu deweloperów Fot. Nowy Adres Na targach pod jednym dachem będzie można zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu deweloperów
Monika Kaczyńska

Oferta kilkudziesięciu deweloperów z całej Wielkopolski, ale także prelekcje, wykłady oraz porady dotyczące finansów to propozycja dla tych, którzy w sobotę i niedzielę zdecydują się odwiedzić Targi Mieszkań i Domów, które odbędą się na MTP.

Co dalej z rynkiem mieszkań? To pytanie zadają sobie zarówno poszukujący własnego dachu nad głową, jak i ci, którzy planują zainwestować w nieruchomości. Tak dynamicznej sytuacji na rynku jeszcze nie było. Wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe, wojna na Ukrainie, która także nie pozostanie bez wpływu na polski rynek nieruchomości, sprawia, że potencjalni kupujący szukają nie tylko nieruchomości, ale i informacji.

Ubiegły rok według analityków badających rynek nieruchomości mieszkaniowych był rekordowy - więcej mieszkań niż w 2021 (69 tysięcy, wg danych JLL - analiza rynku pierwotnego w sześciu największych miastach) sprzedano w 2017 roku. O trzy tysiące więcej. Porównując świat z 2017 i 2021 można unaocznić sobie skalę zapotrzebowania oraz wagę, jaką Polacy przywiązują do własnego M. Wobec tak nasilonego popytu ceny mieszkań rosły szybciej niż szybko rosnąca inflacja. Mimo stopniowo słabnącej fali zakupów pod koniec roku, trudno prognozować początek gwałtownych spadków cen. Analitycy przewidują raczej dalsze, łagodniejsze i wolniejsze, wzrosty.

Czy to to ostatni dzwonek, by w ofercie deweloperów znaleźć mieszkanie, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, marzeń i planów - a którego cena zmieści się w naszym budżecie?

Wiele czynników na to właśnie wskazuje. Materiały budowlane gwałtownie drożeją. Teraz, wobec łańcuchów dostaw przerwanych przez pandemię i wojny na Ukrainie, te wzrosty z pewnością będą się nasilać. Gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, jeśli nie dojdzie do postulowanych przez środowisko deweloperskie zmian w prawie, nie przybędzie, a tych dostępnych zostało już niewiele. Polsce coraz intensywniej przyglądają się zachodnie fundusze inwestujące w najem instytucjonalny.

Jak podkreślają deweloperzy, na sytuację na rynku ma wpływ ograniczona podaż terenów , a także wzrost kosztów budowy.
W weekend 12 i 13 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą wielkopolskich deweloperów (m.in. firm Chronos Development, Masterm Investment, Tefra House, GJS63, Grupa Inwest, Prefa Group, Art Bud, Nickel Development, Akropol Inwestycje, Ataner, Colian Developer, Proxin Development, POZ Inwest, Robyg, UWI Inwestycje, Vinci Immobilier, art.Lokum, Konimpex-Invest, Novum Plus, Novaform, Linea, EBF Development, Poznań Kartuska, SMBDJ Ławica Zachód i Everest Development) i agencji nieruchomości, a na stoiskach doradców kredytowych i banków skonsultować możliwości kredytowania zakupu.

Liczną grupę wystawców stanowić także będą firmy posiadające w swojej ofercie domy, m.in. Abakon, Brzechwa, Domy Expobud, Fabryka Domów SPOMET, WOLF Haus. Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy.

W dwóch salach seminaryjnych - Strefie Zakupu oraz Strefie Finansów - przez oba dni odbywać się będą bezpłatne prelekcje ekspertów rynku nieruchomości, znakomitych doradców finansowych oraz architektów wnętrz. W targowej Strefie Porad będzie można skonsultować swoje pomysły z projektantami wnętrz, a w Strefie Rynku Wtórnego - zasięgnąć opinii doświadczonych pośredników w obrocie nieruchomościami.

Targi Mieszkań i Domów będzie można zwiedzać w sobotę, 12 marca od godziny 10 do 17, w niedzielę - 13 marca w godzinach od 10 do 16. Bilet wstępu na targi na dwa dni kosztuje 10 zł. Dzieci poniżej 18 roku życia pod opieką dorosłych będą mogły wejść na targi bezpłatnie. Bilety można kupić online na stronie tobilet.pl

Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.