Mały człowiek. Coraz większe szanse na wygranie walki o życie

Czytaj dalej
Fot. Anna Siwiec/WSM Bydgoszcz
Dorota Witt

Mały człowiek. Coraz większe szanse na wygranie walki o życie

Dorota Witt

Isaac Newton jako noworodek był tak maleńki, że mieścił się w litrowym naczyniu. Jako wcześniak miał niewielkie szanse na przeżycie. Nie inaczej było z Albertem Einsteinem, który urodził się na tyle przed czasem, że miał problem z samodzielnym oddychaniem.

13 maja 1950 roku w Stanach Zjednoczonych 6 tygodni przed planowanym porodem na świat przyszedł maleńki Steve. Przy pomocy lekarzy wcześniak wygrał walkę o zdrowie, ale w inkubatorze stracił wzrok. Nie przeszkadzało to jednak dorosłemu już Steve’owi Wonderowi zostać genialnym muzykiem i zdobyć statuetkę Oscara.
Co roku w Polsce rodzi się ponad 20 tysięcy wcześniaków - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego w roku 2018 przyszło na świat 273 wcześniaków. Najmniejszy ważył zaledwie 190 g. - Do końca listopada bieżącego roku w szpitalu miejskim urodziło się 171 wcześniaków, najmniejszy ważył 360 g.

Skok w medycynie

Specjaliści podkreślają, jak bardzo medycyna w tym zakresie poszła do przodu. - Kiedyś śmiertelność dzieci powyżej 1000 g oscylowała na poziomie 35 promili, dzisiaj w przypadku noworodków o takiej masie urodzeniowej (liczonej już od powyżej 500 g) wynosi 4-6 promili. Postęp jest więc ogromny. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a wpływ na rokowania ma nie tylko masa ciała, ale również to, w jaki sposób narządy wewnętrzne są przygotowane do samodzielnej egzystencji, czyli (mówiąc w skrócie) - jak dziecko jest silne - mówi dr n. med. Jarosław Szułczyński, kierownik Oddziału Noworodków i Intensywnej Terapii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy. Wie, co mówi, bo w zawodzie pracuje już 40 lat: - O wyborze mojej specjalizacji zadecydowała chęć ratowania życia tych maleństw. W latach 80. większość ludzi nie zdawała sobie sprawy z istnienia tego typu oddziałów. Wiedza zdobyta wówczas - także poza granicami naszego kraju - oraz moje poczucie sensu tego przedsięwzięcia skłoniły mnie do zajęcia się tą dziedziną medycyny.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego w roku 2018 przyszło na świat 273 wcześniaków. Najmniejszy ważył zaledwie 190 g.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.