Palił ją Witkacy, Tolkien i powieściowy Sherlock Holmes. Fajka jest także obecna w życiu Romana Kalinowskiego. A chyba śmiało można powiedzieć, że jest jego całym życiem.
Z Michałem Szpakiem rozmawiamy o jego drodze do kariery, płycie „Dreamer”, związkach z Poznaniem i fascynacjach.
Aleksander Tecław nie żyje. Ta wiadomość w miniony piątek wieczorem obiegła Poznań. A więc tego niezwykle życzliwego i otwartego człowieka już nie będzie? Niestety, taka jest prawda. Zmarł w swojej restauracji. Odszedł trochę jak aktor na scenie.
Sytuacja związana z zapowiedziami USA, że wycofują się z traktatu INF, oraz decyzją Putina o zawieszeniu INF przypomina koniec lat 70. i początek 80., kiedy ZSRR rozmieścił w NRD rakiety SS-20, a Amerykanie podjęli decyzję o umieszczeniu w Europie...
Założenia planu Morawieckiego są rozsądne, ale dziś nie są implementowane. Choćby polski eksport. Wiadomo, że opiera się on głównie na niskich płacach. Coś się zmieniło pod tym względem w ostatnich trzech latach? Nic - mówi prof. Jerzy Hausner.
Obaj rozpoznawalni, uwielbiani przez media, mimo że poza polityką, wciąż z nią w jakimś sensie związani. Czy do niej wrócą? Tego wykluczyć nie można.
Kto odpowie za wypadek spowodowany przez autonomiczne auto bez kierowcy? Pasażer? Człowiek, który taki samochód programował? - pyta Kamil Mamak, doktor w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Lawiny nie schodzą tylko w Tatrach - mówi Sebastian Fijak, przewodnik górski, organizator szkoleń lawinowych, założyciel szkoły górskiej lawiny.com.
Bohaterowie tamtych lat mieli różne poglądy, różne pomysły na Polskę, różne zawody i doświadczenia, a potrafili się porozumieć. Działać ponad podziałami - po wystawie w ECS oprowadzają jej twórcy.
Zainspirowana zajęciami z Krzysztofem Globiszem stworzyła spektakl „Wojna w niebie”, w którym występują osoby głuche i niedosłyszące. Dzięki niej na scenie mogli wystąpić też bezdomni.
Osoby z zespołem Pradera-Williego nigdy nie uwolnią się od uczucia głodu. Będzie im towarzyszył zawsze, niezależnie od tego, ile zjedzą. Medycyna zna przypadki, kiedy z przejedzenia chorym pękały żołądki.
Jak wygląda życie Roberta Biedronia i co jest dla niego najważniejsze. O to zapytaliśmy byłego prezydenta Słupska, obecnie lidera partii "Wiosna".
Jaruzelski w sierpniu 1988 rozważał możliwość wprowadzenia stanu wojennego, tylko że zaczął sobie zdawać sprawę, że w ten sposób będzie miał stopę życiową na poziomie jakiegoś kraju afrykańskiego, i że nie da się tego kontynuować - mówi w 30....
Spotkaliśmy się w sali szpitalnej, czasu mieliśmy dużo, by porozmawiać na różne tematy. Marian Wierzbicki, lat 85, okazał się chętnym do wspomnień i miał duży zapas opowieści. Urodził się w Augustowie w domu przy ul. Mostowej, róg Młyńskiej,...
Kurtz. Demoniczna postać z „Jądra ciemności” Josepha Conrada, powieści, która stała się inspiracją dla filmu Francisa Forda Coppoli „Czas apokalipsy”. Od lat badacze tajnych operacji CIA twierdzą, że Coppola korzystał nie tylko z Conrada, ale...
Węgierski złodziej zegarków, brytyjski poseł, niemiecki protonazista, buddyjski mnich… To tylko niektóre z wcieleń węgierskiego Żyda, o którym przed stu laty mówił cały świat
Mamy już za sobą emisję pierwszego odcinka „Sanatorium miłości”, serialu TVP 1, który ma pokazać życie kuracjuszy i to, po co przyjeżdżają do sanatorium. Czy tylko po to, by podreperować zdrowie, czy chcą znaleźć miłość...
Składniki herbaty (i kawy) zmniejszają ryzyko i spowalniają przebieg choroby Alzheimera i choroby Parkinsona - pisze Katarzyna Świątkowska, lekarka i autorka bloga poświęconego medycynie.
Włodzimierz Iljicz Lenin, wódz bolszewickiej rewolucji, twórca ustroju sowieckiego, pozostawił w Polsce niezapłacony dług. Być może weksel z podpisem Lenina do dziś zachował się gdzieś, ukryty w starym dworze na Podhalu.
27 stycznia obchodzono rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Przypominamy kilka osób, które odważyły się uwolnić od tego koszmaru same. Łącznie było ich ponad 900.
Badania genetyczne. W przypadku nowotworów 20-25 proc. zachorowań jest powodowanych uszkodzeniem genetycznym, z którym się urodziliśmy. Wiedząc, że jesteśmy genetycznie obciążeni, możemy tak ukierunkować diagnostykę, aby wcześnie wykryć chorobę i...
Gwiazda. Zawsze lubił popisywać się przed innymi. Nic więc dziwnego, że został aktorem. Popularność, jaką zdobył swoimi kinowymi występami, sprawiła, że popadł w alkoholizm. Niszczył swoje życie przez kilka lat - aż na jego drodze stanęła ukochana...
Z Wojciechem Makowieckim, pomysłodawcą i redaktorem książki "Szczelbaczechowa 2", rozmawiamy o życiu kulturalnym Poznania w latach 90.
Rozmawiamy o kryzysie w związku z Magdaleną Żubrowską, psycholożką, psychoterapeutką, autorką książki pt. „Głupia”, która powstała na podstawie zawodowego doświadczenia.
Myślę, że ten rozległy ruch wegetarian, wegan i w ogóle ruch świadomościowy jest swego rodzaju wyrazem buntu społeczeństwa przeciwko temu, że nie chce on być częścią przemysłu mięsnego, w którym etyka nie odgrywa właściwie żadnej roli, bo liczy...
Kiedyś polityka kojarzyła się z teatrem, to wszystko było trochę na niby, dzisiaj już nie - mówi prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.
Grzegorz Schetyna z Platformą ma ponad 20 procent poparcia. Nie można tego zaniedbać i nie należałoby mu robić krzywdy, bo to jest jedyna licząca się część opozycji. Mamy więc siłę, która ma wystarczającą masę, żeby mogła przyrosnąć, ale nie...
Tylko na Pomorzu 130 zbrodni nie doczekało się rozwiązania i ukarania winnych. Śledztwa wznawiają policjanci z Archiwum X. Dziś piszemy o okrutnej zbrodni, której ofiarą padła 35-letnia Krystyna Dratwa z Gdańska. Matka dwojga dzieci, osoba ciepła,...
Potężna jest siła internetowej, umyślnej plotki. Może kogoś oczernić, zniszczyć, spowodować samosąd, chaos, dzięki niej można też zarobić pieniądze a nawet wygrać wybory... - Internet jest z reguły narzędziem pozytywnym, ale tzw. fake newsy...
Za Kurskiego nie wystąpiłby w TVP Marek Grechuta, Czesław Niemen, Kora Jackowska czy Perfect. On by tego nie puścił, bo to byłoby niekorzystne dla władz - mówi Zbigniew Hołdys, muzyk.
Porzuć chęć bycia doskonałym, a będziesz szczęśliwszy - mówi w rozmowie z nami Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta z Krakowa
Techniki wpływu na masy są wykorzystywane od wieków w obszarze religii czy polityki. Elementy hipnozy także - mówi dr Michał Mielimąka, psychiatra, który w swojej praktyce stosuje hipnozę.
Każdy potrafi kupić ubranie - ale czy każdy potrafi je sam uszyć? Wiele kobiet twierdzi, że ma „dwie lewe” i nie jest w stanie stworzyć swojego ubrania własnoręcznie, ale ja chcę je przekonać, że tak wcale nie jest - mówi Alina Niewczyk-Toczyńska,...
Trzech uczniów technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, zaprojektowało i wykonało rękę z filamentu. To materiał wykorzystywany w drukarkach 3D.
Seniorzy? To pokolenie buntu o kilkadziesiąt lat starsze. Nowy zawód, nowy dom, nowe hobby? Żyją po swojemu, bo zawsze tak robili. Ani myślą to zmieniać i przejmować się metryką.
Rodzice zadbali, aby ich córka była wszechstronnie wykształcona. Nic dziwnego, że szybko objawiła dwa talenty: wokalny i aktorski.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.