Anna Borowiak

Ma zapłacić prawie 38 tysięcy złotych za... informacje z urzędu

Ma zapłacić prawie 38 tysięcy złotych za... informacje z urzędu Fot. UM Rakoniewice
Anna Borowiak

Dokładnie 37 905 złotych ma zapłacić mieszkaniec Rakoniewic w powiecie grodziskim za odpowiedź na złożony przez siebie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Do naszej redakcji zgłosił się Marcin Zaremba. - Od kilku lat zabiegam o gruntowny remont kamienicy przy ulicy Grodziskiej, w której mieszkam, a która jest częściowo własnością gminy i prywatną. Kilkukrotnie zwracałem się do gminy z wnioskiem o udostępnienie m.in. książki obiektu budowlanego, a także chociażby protokołu z badania instalacji elektrycznej, bowiem stan budynku w mojej ocenie wymaga pilnej interwencji - wyjaśnia.

Właśnie dlatego zdecydował się wystąpić w czerwcu tego roku z wnioskiem o udostępnienie wszystkich faktur wystawionych przez sześć podmiotów gospodarczych, a konkretnie firmy świadczące usługi na zlecenie gminy Rakoniewice, w latach 2010-2018.

W złożonym wniosku Marcin Zaremba podkreślił, że prosi o udostępnienie informacji drogą poczty elektronicznej. W odpowiedzi gminy, jaką otrzymał, a którą poprzedziło uszczegółowienie przez niego wniosku na prośbę urzędu, czytamy między innymi:

Opłatę za udostępnienie żądanej informacji ustalono na kwotę 37 905 złotych. Powyższą kwotę ustalono na podstawie szacunkowego czasu potrzebnego na odszukanie, zeskanowanie, ewentualnie zanonimizowanie danych i przesłanie dokumentów oraz średniej stawki za godzinę pracy pracownika merytorycznie odpowiedzialnego za udostępnienie żądanych informacji.

Mieszkaniec w ciągu 7 dni miał wpłacić żądaną kwotę. W przeciwnym razie, jak podkreślono w odpowiedzi, wniosek o udostępnienie informacji publicznej pozostanie bez rozpatrzenia.

- Odpowiedź na wniosek uważam za niegodną z prawem. A kwotę prawie 38 tysięcy odebrałem jako próbę zniechęcenia mnie do wyjaśnienia sytuacji związanej z kontrolami kamienicy - dodaje M. Zaremba.

Jak sprawę komentuje rakoniewicki ratusz? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Borowiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.