LUX MED nie przejmie Citomedu? UOKiK: to mogłoby być niekorzystne dla pacjentów z Torunia

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

LUX MED nie przejmie Citomedu? UOKiK: to mogłoby być niekorzystne dla pacjentów z Torunia

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia do przejęcia przez LUX MED toruńskiej spółki Lecznice Citomed. Według UOKiK może to doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku prywatnych usług medycznych w Toruniu i okolicy.

O tym, że toruńskie Lecznice Citomed, w skład których wchodzi pięć przychodni i wielospecjalistyczny szpital, dołączą do ogólnopolskiej Grupy LUX MED, obie firmy poinformowały jesienią ubiegłego roku.

LUX MED nie przejmie Citomedu?

UOKiK przeprowadził w związku z tym badania rynku usług medycznych w Toruniu i okolicach i zweryfikował dane przedstawione przez LUX MED we wniosku o zgodę na transakcję. Wniosek? „Koncentracja doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji na toruńskim rynku prywatnych usług medycznych i diagnostyki obrazowej” - czytamy w przedstawionym w środę 11 sierpnia komunikacie Urzędu.

- Uczestnicy koncentracji są dla siebie bliskimi konkurentami. Z naszych analiz wynika, że planowana koncentracja może doprowadzić do umocnienia pozycji LUX MED-u na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych i diagnostyki obrazowej w Toruniu i okolicach. Na każdym z tych rynków drudzy co do wielkości konkurenci LUX MED-u mieliby znacznie niższe udziały niż powstały w wyniku koncentracji podmiot. W efekcie tak mocnej jego pozycji w przyszłości mogłoby dojść do eliminacji z rynku konkurentów, co dla konsumentów mogłoby oznaczać brak wyboru innych placówek, wyższe ceny za badania czy wizytę u lekarza, jak i niższą jakość świadczonych usług - informuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez LUX MED Lecznic Citomed. Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowej decyzji w tej sprawie. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

LUX MED jest największą w Polsce siecią placówek medycznych.

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.