Luboń stawia na drogi i kulturę. 10 mln w budżecie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Mikołaj Woźniak

Luboń stawia na drogi i kulturę. 10 mln w budżecie

Mikołaj Woźniak

W 2017 roku środki, które gmina przeznaczy na inwestycje mogą być rekordowe.

Jeśli gmina Luboń otrzyma od państwa i Unii Europejskiej wszystkie dotacje, o które będzie się starała (jest na to bardzo duża szansa), to przyszłoroczny budżet będzie naprawdę rekordowy. Na inwestycje będzie można przeznaczyć około 20 milionów złotych. Większość z nich jest już dokładnie zaplanowana.

– Przyszłoroczny budżet udało nam się uchwalić bardzo szybko i sprawnie. Współpraca z mieszkańcami i radnymi stała na wysokim poziomie i jesteśmy z niej zadowoleni – cieszy się Michał Popławski, zastępca burmistrza Lubonia. Przypomina, że ubiegłoroczna sesja budżetowa zakończyła się po północy.

Jakie są główne założenia przyszłorocznego budżetu Lubonia? Poprawa infrastruktury drogowej i dbanie o kulturę. W tej drugiej dziedzinie największe środki zostaną przeznaczone na renowację Domu Włodarza.

– Drogi są ważne, ale nie tylko nimi człowiek żyje. Mieszkańcy muszą mieć miejsce, w którym będą mogli się spotkać i spędzać czas – zauważa Popławski. I dodaje, że w tym roku inwestycje zostały zaplanowane tak, by każdy z mieszkańców choć trochę odczuł je w swoim okręgu.

Drogi to podstawa
Większość przyszłorocznego budżetu inwestycyjnego pochłoną wydatki na budowę dróg, chodników i kanalizacji deszczowej.
– Największa inwestycja to budowa alei Jana Pawła II. Pochłonie ona 4 miliony złotych, ale połowa z tego ma pochodzić z dotacji – tłumaczy Michał Popławski.

Pozostałe inwestycje to rozpoczęcie budowy ulicy Dojazdowej i fragmentu ul. Rydla. To ma ulepszyć komunikację wokół SP nr 4. Wykonany zostanie także dojazd do ROD Bratek.

Poza tym z w 2016 roku miała się rozpocząć przebudowa ulicy Żabikowskiej, ale w związku z opóźnieniami ze strony Aquanetu przesunięto ją na kolejny rok. W marcu ruszy przetarg na jej wykonanie.

Dom Włodarza z historią
Spośród inwestycji w kulturę najciekawiej zapowiada się odbudowa i rewitalizacja Domu Włodarza, czyli zabytku po działalności hrabiego Augusta Cieszkowskiego.

– Z tym budynkiem wiąże się bardzo ciekawa historia. Hrabia działał tam w latach 1870–76. Nie wszyscy wiedzą, że powstała tam pierwsza szkoła, na której działalność zezwolono w zaborze pruskim – wyjaśnia zastępca burmistrza.
Była to Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny w Żabikowie.

– Dom Włodarza, to bardzo ciekawe miejsce z punktu widzenia historycznego. W Luboniu niewiele mamy zabytków, więc przykładamy ogromną uwagę do tego, by dbać o te obiekty, które się u nas znajdują. To nasze dziedzictwo kulturowe – przekonuje Popławski.

Tegoroczny budżet Lubonia i tak jest wyższy, niż ten obowiązujący w tym roku. W mijającym roku na inwestycje można było przeznaczyć 8 milionów złotych.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.