Likwidują punkt lekarskiej pomocy doraźnej przy ul. Kasprzaka. Od lipca pacjentów w nocy i święta przyjmie szpital

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Likwidują punkt lekarskiej pomocy doraźnej przy ul. Kasprzaka. Od lipca pacjentów w nocy i święta przyjmie szpital

Bogna Kisiel

Pacjenci nie będą już mogli skorzystać z tzw. wieczorynki, czyli punktu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej przy ulicy Kasprzaka 16. Wielkopolski NFZ rozwiązał umowę ze spółką Pomoc Doraźna Lekarzy Rodzinnych „Grunwald”.

– 1 lipca pacjenci zastaną zamknięte drzwi

– potwierdza Tomasz Czaboćko, menedżer spółki Pomoc Doraźna Lekarzy Rodzinnych „Grunwald”. – Dwa miesiące temu dowiedzieliśmy się, że umowa zostanie rozwiązana, choć jeszcze przez ponad rok mieliśmy świadczyć pomoc lekarską i pielęgniarską. Teraz ma to przejąć szpital Święcickiego przy Grunwaldzkiej.

W razie nagłego zachorowania, czy pogorszenia stanu zdrowia po pomoc można się udać do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są one czynne od godz. 18 do 8, a w weekendy i święta przez całą dobę. Rejonizacja obowiązuje tutaj tylko w przypadku pomocy wyjazdowej. Lekarze z tzw. wieczorynki przy ul. Kasprzaka realizowali wizyty domowe jedynie na Grunwaldzie. Od lipca będą to robić lekarze ze szpitala przy Grunwaldzkiej.

Czaboćko przypomina, że Publiczny Szpital Kliniczny im. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego (PSK 2) bez powodzenia startował w konkursach na świadczenie pomocy doraźnej, ogłoszonych przez NFZ. Jego oferta spełniała wymogi, ale przychodnia przy Kasprzaka uzyskała więcej punktów. W ubiegłym roku szpital w ogóle nie wystartował. Prawdopodobnie z powodu braków kadrowych.

Marta Żbikowska, rzecznik wielkopolskiego NFZ przypomina, że jesienią 2017 r. została wprowadzona tzw. sieć szpitali, na których spoczywa obowiązek zapewnienia pacjentom nocnej i świątecznej pomocy doraźnej.

– Dotyczy to szpitali pierwszego, drugiego i trzeciego poziomu zabezpieczenia oraz szpitali pediatrycznych

– wyjaśnia Żbikowska. – W samym Poznaniu sytuacja wyglądała tak, że pięć szpitali obligatoryjnie realizuje nocną i świąteczną pomoc doraźną, ale nie zabezpiecza to całej populacji miasta. Dlatego w postępowaniu konkursowym wyłoniono dwie placówki – POSUM i przychodnię „Grunwald” przy ulicy Kasprzaka, które zapewniały tę formę świadczeń. Szpitale ogólnopolskie, do których zalicza się Szpital Kliniczny Święcickiego, aby prowadzić „wieczorynkę” musiałyby zostać wybrane w postępowaniu konkursowym.

Teraz okazuje się, że szpital przejmie zadanie przychodni przy Kasprzaka bez konkursu.

Dlaczego szpital przejmie zadania prychodni bez konkursu? Czy podobnie jak na Kasprzaka, tutaj również będzie dyżurował pediatra? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.