Lekarz został skazany w procesie karnym za śmierć matki i dziecka, ale sąd cywilny potrzebuje kolejnych opinii

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Żbikowska

Lekarz został skazany w procesie karnym za śmierć matki i dziecka, ale sąd cywilny potrzebuje kolejnych opinii

Marta Żbikowska

Przemysław Kardasz domaga się zadośćuczynienia od szpitala, w którym zmarły jego żona i córka. W procesie karnym sąd uznał winę lekarza, który podczas porodu miał zastosować niedozwolony ucisk próbując wypchnąć dziecko. Jednak w toczącym się od roku procesie cywilnym, sędzia, przychylając się do wniosku szpitala i jego ubezpieczyciela, zleciła wykonanie kolejnych opinii biegłych.

Do tragicznych wydarzeń doszło w ostatnich dniach października 2009 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Lucyna Kardasz miała tam urodzić swoje drugie dziecko. Jej starsza córka Róża miała wtedy 9 lat. Nie doczekała ona powrotu ze szpitala ani mamy, ani swojej młodszej siostry.

– Z dnia na dzień zostaliśmy z Różą sami

– mówi jej ojciec Przemysław Kardasz.

Czytaj więcej o tej sprawie w artykule: Walczy o 3 miliony złotych za śmierć żony i dziecka

Życie samotnego ojca z córką nie było łatwe. Oboje byli w żałobie, trudno im było poradzić sobie z emocjami. Wymagali pomocy psychologa.

O śmierć żony i córki Przemysław Kardasz obwiniał lekarzy z Polnej. W procesie karnym początkowo lekarz i położna zostali skazani za zastosowanie podczas porodu niedozwolonego chwytu Kristellera. Polega on na wypchnięciu dziecka siłą przez silny ucisk na dno macicy. Sąd w pierwszej instancji skazał lekarza i położną na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, a po odwołaniu złagodził wyrok. Położna została uniewinniona, a lekarz otrzymał karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok jest prawomocny.

Dlaczego pomimo prawomocnego wyroku tak długo ciągnie się proces cywilny o zadośćuczynienie? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.