Lekarz: Nie powinniśmy rezygnować z klimatyzacji

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Justyna Dopierała

Lekarz: Nie powinniśmy rezygnować z klimatyzacji

Justyna Dopierała

- Wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń na gorące powietrze jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystne. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z klimatyzacji w samochodach, czy zakładach pracy - mówi Konrad Maćkowiak, lekarz.

Odwodnienie może mieć niebezpieczne skutki. Zbyt mała ilość wypitej wody doprowadziła we wtorek do drgawek u kanclerz Niemiec – Angeli Merkel. Jak powinniśmy zapobiegać odwodnieniu organizmu?

Konrad Maćkowiak: Podczas wysokich temperatur nawadnianie organizmu jest wyjątkowo ważne. Nasz organizm w czasie upałów szybciej wydala płyny, które mu dostarczamy. Powinniśmy zwracać uwagę również na to co pijemy. Najlepiej jest pić zwykłą mineralną wodę lub wodę z kranu. Nie należy zastępować jej słodkimi sokami lub napojami gazowanymi.

Jaką przyczynę mogą mieć występujące w czasie upałów drgawki?

Przy wysokich temperaturach bardzo łatwo jest się nabawić udaru słonecznego. Podczas upalnych dni jesteśmy bardziej narażeni na przegrzanie organizmu, odwodnienie czy udar słoneczny, które objawiają się bólami głowy, dreszczami, a nawet omdleniami.

Czy klimatyzacja szkodzi naszym organizmom?

Nagła zmiana temperatur jest jednym z głównych powodów chorób jakie mogą występować w upalne dni. Wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń na gorące powietrze jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystne. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z klimatyzacji w samochodach, czy zakładach pracy. Wystarczy ostrożność. Uznaje się, że temperatura w pomieszczeniu od temperatury na zewnątrz powinna się różnić o około 4-6 stopni.

Czytaj też: Komar tygrysi - jakie choroby przenosi? Komar tygrysi: denga, żółta febra, chikungunya. Czy jest niebezpieczny? Jak go rozpoznać?

Czym spowodowane są choroby związane z upałami?

Często nie zdajmy sobie sprawy jakie konsekwencje niosą za sobą fale upałów. Przegrzanie organizmu, czy udar słoneczny spowodowane są zbyt długim spędzaniem czasu na słońcu, ale także przebywanie na słońcu w najbardziej upalne pory dnia. Powinniśmy unikać długiego kontaktu ze słońcem, przede wszystkim w godzinach południowych. Innym powodem jest zbyt mała ilość wody jaką dostarczamy organizmowi w czasie wysokich temperatur.

Jak zapobiegać chorobom?

Głównymi sposobami na to by uniknąć przegrzania organizmu są powszechnie znane metody. W upalne dni nie powinniśmy zapominać o nakryciu głowy, dotyczy to przede wszystkim dzieci i osób starszych, które są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo związane z upałami. Ważne jest również spożywanie dużej ilości wody, której nasz organizm w gorące dni potrzebuje więcej niż zwykle. Ważne, abyśmy spożywali wodę w mniejszych ilościach, ale często.

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.