Lecimy na Winobranie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

Lecimy na Winobranie

Leszek Kalinowski

Za dwa tygodnie Winny Gród na 10 dni oszaleje. A wraz z nim wiele gości z całej Polski. Dlaczego? Po raz pierwszy winobraniowy korowód dotrze pod Palmiarnię. Będzie też zagraniczna gwiazda.

- Kiedy najlepiej przylecieć na Winobranie? Jakie będą atrakcje? - pyta Ilona Wróbel z Warszawy. - Połączenie teraz jest dobre, bilety tanie. Chcemy przybyć całą grupą. To będzie jakby przedłużenie wakacji.

Pytań o Winobranie dostajemy codziennie wiele. Dzwonią mieszkańcy Zielonej Góry i innych lubuskich miejscowości, ale także Poznania, Wrocławia, Katowic, Warszawy... Także goście spoza Polski zapowiadają swój przyjazd. Nic dziwnego Winobranie to jedyna taka impreza w kraju. I superzabawa z wieloma atrakcjami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W tym roku - po raz pierwszy tak się złożyło - że Winobranie rozpocznie się jeszcze w trakcie wakacji._Bo pierwszy dzwonek zabrzmi dopiero 4 września. A Dni Zielonej Góry odbędą się od 2 do 10 września. Winobraniową atmosferę poczujemy w mieście jak i na winnicach, które tradycyjnie zapraszają do siebie (3-10 września). Winiarze nie tylko oprowadzą nas po swoich włościach, opowiedzą o produkcji wina, ale także zaproszą do degustacji trunków i potraw. W akcji otwarte winnice uczestniczą: Cantina w Mozowie, Equus w Mierzęcinie, Ingrid w Łazie, Julia w Starym Kisielinie, Kinga w Starej Wsi, Krucza w Buchałowie, Miłosz w Łazie, Na leśnej polanie w Proczkach, Pałac Wiechlice, Pod Lubuskim Słońcem, Saint Vincent w Borowie Wielkim. Warto też odwiedzić największą winnicę samorządową i Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze.

Więcej winiarzy spotkamy też przy ratuszu. Jak mówi Zdzisław Strach z Centrum Biznesu - na jarmarku pojawi się 400 stoisk, w tym ponad 300 handlowych, 40 domków winiarskich i stanowiska mobilne. W miasteczku winiarskim stanie więc o 20 domków więcej niż w poprzednich latach. Zaprezentuje się w nich 27 winnic, stowarzyszeń winiarskich, Palmiarnia, przedstawiciele rękodzieła...

- Lokalizacja się nie zmieni, czyli spotkamy ich na zielonogórskim deptaku: al. Niepodległości, Żeromskiego, Stary Rynek, Kupiecka - wylicza Z. Strach. - Także lunapark będzie w tym samym miejscu, czyli na pl. Bohaterów i na parkingu przy Centrum Biznesu. Choć ul. Bohaterów Westerplatte jest w remoncie. Zostanie odpowiednio zabezpieczona.

Warto więc ostrzec gości, że w centrum miasta trwają modernizacje. Najlepiej więc zostawić samochód na parkingu przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym przy ul. Sulechowskiej i do śródmieścia dostać się miejskim autobusem.

Anna Miadzielec wyrzucona w powietrze przez Jacka Tarczyłę pozdrawiała w ubiegłym roku uczestników winobraniowego korowodu. W tym roku, z powodu remontu,
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska Anna Miadzielec wyrzucona w powietrze przez Jacka Tarczyłę pozdrawiała w ubiegłym roku uczestników winobraniowego korowodu. W tym roku, z powodu remontu, zmieni on trasę.

Główna scena koncertowa znajdzie się na parkingu przy Filharmoni Zielonogórskiej. A na niej pojawi się m.in. zespół Red Lips, znany z przeboju „To co nam było” . I jak zdradza dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska będzie też - po raz pierwszy - gwiazda zagraniczna. Kulturalnych, artystycznych nowości będzie więcej. I to zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Bo niemałą rolę odgrywać będzie światło. Atrakcyjnie ma być też ponad naszymi głowami. Zawitają też goście do ogrodu botanicznego. Ale szczegółów nie zdradzamy. Wielkie odkrycie winobraniowych atrakcji ma nastąpić w poniedziałek.

Po raz pierwszy inną niż zwykle trasą przejdzie winobraniowy korowód. A to z powodu wspomnianego remontu głównej ulicy miasta. Tym razem przeniesie się on na ul. Konstytucji 3 Maja. A trybuny ustawione zostaną przy Winnym Wzgórzu z Palmiarnią, naprzeciw Focus Mall. Do udziału w barwnym, ulicznym przedstawieniu zgłosiła się rekordowa liczba szkół. Ale nie zabraknie winiarzy, stowarzyszeń, ulicznych artystów. Po raz pierwszy w czasie Winobrania odbędzie się też Festiwal Teatrów Plenerowych. Dyrektor Lubuskiego Teatru Robert Czechowski zaprasza na niego, jak i na Winobraniowe Spotkania Teatralne. Na scenie zobaczymy wielu znanych ze szklanego ekranu aktorów m.in. Dorotę Chotecką, Katarzynę Maciąg, Małgorzatę Ostrowską - Królikowską, Marię Niklińską, Artura Barcisia, Lesława Żurka. Nie zabraknie też imprez sportowych...

Leszek Kalinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.