Małgorzata Oberlan

Kto w Toruniu wypisze recepty na marihuanę leczniczą? Pacjenci pytają, lekarze nie stosują

Kto w Toruniu przypisze marihuanę leczniczą? Pacjenci pytają, lekarze nie stosują Fot. SpectrumCannabis Kto w Toruniu przypisze marihuanę leczniczą? Pacjenci pytają, lekarze nie stosują
Małgorzata Oberlan

W kraju od grudnia problemem jest brak medycznej marihuany w hurtowniach. W Toruniu problem jest inny: lekarze niechętnie ją przepisują, nawet gdy chorzy nowotworowi pacjenci o to proszą... Nadzieją stały się gabinety na Koniuchach.

Od grudnia w Polsce głośno mówi się o tym, że farmaceuci nie mają dostępu do medycznej marihuany. A tym samym - apteki oraz pacjenci - najczęściej cierpiący z bólu, którzy nie mogą zrealizować recept na leki typu Cannabis Floss. Leczniczą marihuaną na receptę polskie apteki maja prawo sprzedawać od stycznia 2019 roku. Susz sprowadzają zza granicy,. m.in. z Kanady, dwie firmy, bo uprawa rośliny w Polsce jest nielegalna. Były kłopoty z ocleniem dostawy na 2020 rok.

W Toruniu problem jest większy, bo po pierwsze nawet ciężko choremu pacjentowi trudno o receptę na medyczną marihuanę. W 200-tysięcznym mieście działa jedna poradnia leczenia bólu przewlekłego, przyjmująca pacjentów na NFZ - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Bielanach. Przyjmujący w niej doktor Janusz Zawadzki, anestezjolog, mówi wprost:

- W tej poradni nie stosuje się marihuany leczniczej. Nie ma takiej potrzeby. Nie przypisuję jej pacjentom, a jestem tutaj jedynym lekarzem. Powód? Wskazania do przypisania tego typu specyfiku są bardzo ograniczone - mówi "Nowościom" dr Zawadzki.

Lekarz szybko kończy rozmowę, bo jak mówi, ma kolejkę cierpiących pacjentów. "Każdy jest tu poza kolejnością" - podkreśla. Dodajmy, że poradnia zajmuje się m.in. pacjentami ze złośliwymi bólami nowotworowymi, bólami fantomowymi i neuropatiami, neuralgiami, naczyniopodochodnymi. Wśród wskazań do stosowania leczniczej marihuany wymienia się dwa pierwsze typy, ale w określonych sytuacjach.

Medyczna marihuana nie uśmierza też bólu pacjentom w Hospicjum "Światło" w Toruniu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.