Kto dba o mur oporowy nad Wartą? Wszyscy umywają od niego ręce

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Kto dba o mur oporowy nad Wartą? Wszyscy umywają od niego ręce

Marta Danielewicz

Mur oporowy nad Wartą wciąż nie ma ustalonych właścicieli. Nikt nie chce brać odpowiedzialności za jego niepewną konstrukcję i stan techniczny.

Mur oporowy nad rzeką Wartą w rejonie ulicy Szyperskiej od lat wzbudza niepokój mieszkańców Starego Miasta. Budowla z początku XX wieku jest w kiepskim stanie technicznym. Mieszkańcy podkreślają, że w ostatnich latach mur szczególnie był narażony na uszkodzenia lub zniszczenia, w związku z intensywnymi pracami budowlanymi, które odbywały się w jego pobliżu, ale także przez podnoszący się lub opadający poziom wody w rzece. Martwią się, że zawali się nie tylko mur, ale z nim ich domy.

- W bezpośrednim sąsiedztwie tej konstrukcji znajdują się budynki mieszkalne wielorodzinne. Wskazuje się, że budowla ta - ze względu na wieloletni brak konserwacji - znajduje się w złym stanie technicznym i grozi zawaleniem, co może spowodować katastrofę budowlaną zagrażającą zdrowiu i życiu

- tłumaczy Andrzej Rataj, który jako przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto wystąpił do prezydenta miasta z interpelacją, wnioskując o podjęcie działań zmierzających do ocalenia i zabezpieczenia budowli.

Ani miasto, ani deweloper

Problemem jest jednak kwestia własnościowa. Kilka lat temu decyzją nadzoru budowlanego właściciele obiektu zostali zobowiązani do wykonania prac budowlanych, zabezpieczających mur przed dalszym pogarszaniem się jego stanu technicznego. Do dziś jednak nie wiadomo kto powinien zarządzać obiektem i kto bierze odpowiedzialność za jego stan.

Dlaczego tak trudno jest wskazać podmiot, który odpowiada za stan muru? Tego dowiecie się z lektury dalszej części artykułu. 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.