Księgowi dziś muszą być innowacyjni

Czytaj dalej
Marta Danielewicz

Księgowi dziś muszą być innowacyjni

Marta Danielewicz

To nie tylko praca przy stosie dokumentów, w tabelach w Excelu i zza biurka. Bo chociaż księgowi od lat realizują ideę pracy organicznej, są przykładem gospodarności, to muszą także dostosowywać się do realiów rynku. Stają się doradcami, są innowacyjni.

Jedną z najstarszych organizacji zawodowych nie tylko w Wielkopolsce, ale także w kraju jest... Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Szczególna rola tej organizacji, istniejącej już 111 lat, zaznaczyła się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, gdy należało zróżnicowaną rachunkowość w poszczególnych zaborach przestawić na wspólny system. To zresztą nie jedyny moment w dziejach Polski, gdy działalność Stowarzyszenia odegrała znaczącą rolę, mimo że nie tak spektakularną.

Od lat wpisują się w ducha tradycji pracy organicznej, promują uczciwość i solidność. Są gospodarni i uczą tej gospodarności innych. I chociaż zawód księgowych kojarzy się raczej ze żmudną, papierkową robotą, ci muszą śledzić i przystosowywać się do częstych zmian w prawie regulującym podatki i rachunkowość. Zdaniem księgowych przedsiębiorcy widzą w nich strażników finansów, szukających dziury w całym, ale też zaufanych doradców.

- Księgowość to nie tylko rejestrowanie zdarzeń finansowych, które zachodzą w firmach i innych podmiotach gospodarczych. To ciągła nauka, ciągły rozwój, zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności. To także otwarcie na nowości technologiczne - mówi Grażyna Filipiak, skarbnik Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

- Od nowego roku wchodzi w życie mnóstwo przepisów, które zmienią wiele aspektów prowadzenia firm. Jednym z nich jest obowiązek składania sprawo-zdań finansowych wyłącznie w formie elektronicznej. Nikt w Polsce do tej pory tego nie robił, ale to właśnie od nas, księgowych, oczekuje się, że przygotujemy wszystko w sposób gwarantujący niezakłócone funkcjonowanie firmy. Musimy być innowacyjni i spełnić te oczekiwania. To również ogromna odpowiedzialność

- dodaje.

Księgowi dziś muszą być innowacyjni
Pixabay

Jak wynika z raportu „Portret księgowych”, wyzwania, które przed nimi dziś stoją, są związane ze specyficznym rytmem pracy, wyznaczonym przez liczne terminy urzędowe rozliczeń, ale przede wszystkim z nieustannymi zmianami przepisów. Według publikowanego cyklicznie raportu „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce” należałoby poświęcić ponad cztery godziny każdego dnia roboczego na samo czytanie nowo powstających aktów prawnych. W 2016 roku po-wstało 2306 aktów regulacyjnych, które zajęły prawie 32 tysiące stron maszynopisu.

A przed księgowymi rewolucja w dziedzinie przetwarzania danych. Mimo opinii wielu, że zawód ten przechodzi do lamusa, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma pewność, że tak się nie stanie. Rozwój gospodarczy sprawia, że profesjonalnych księgowych potrzebnych jest coraz więcej. Konsekwentnie więc działają w kierunku „oswojenia” technologii, aby służyła księgowym, a nie wypierała ich z rynku.

Automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja - to staje się codziennością w pracy księgowych, jednak technologia to nie wszystko, bowiem wbrew pozorom, księgowość to przede wszystkim praca z ludźmi.

- Muszę przyznać, że faktyczna praca w księgowości znacząco odbiega od moich, szczerze mówiąc, stereotypowych wyobrażeń z początku kariery. Spodziewałam się spokojnej pracy, w pewnej izolacji od otoczenia - mówi Aleksandra Trawińska, główna księgowa, członkini Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

- Tymczasem obecnie jako główna księgowa dużą część pracy spędzam na różnego rodzaju naradach, spotkaniach i telekonferencjach. Na co dzień kontaktuję się łącznie z przynajmniej kilkunastoma podmiotami zewnętrznymi i działami firmy, a w każdym z nich - z kilkoma osobami. To spore grono ludzi. Stereotyp księgowego jako specjalisty pracującego w samotności jest więc dla mnie kompletną fikcją. Kompetencje komunikacyjne plasuję w ścisłej czołówce umiejętności potrzebnych na stanowisku księgowego - wyjaśnia.

Księgowi dziś muszą być innowacyjni
Pixabay

Księgowi stają się doradcami dla pracodawców, nie tylko sprawozdawcami zdarzeń finansowych. Idealny księgowy jest skrupulatny, uczciwy, z analitycznym umysłem. Są sercem firmy, która bez nich nie poradziłaby sobie.

Od księgowych oczekuje się fachowości, zarządzania finansami oraz uwzględniania strategicznych celów firmy. Księgowy musi znać doskonale sytuację finansową firmy, powinien występować w roli doradcy szefa, gdy ten chce podjąć ważną dla przedsiębiorstwa decyzję finansową. Bez wątpienia więc głos księgowych od lat się liczy i jest uznawany za istotny.

Chęć rozwoju to jedna z najważniejszych cech księgowych i bez niej nikt nie byłby w stanie utrzymać się w tym zawodzie. Wyrazem tej cechy jest popularność kursów związanych z kolejnymi stopniami awansu zawodowego księgowych.

Certyfikaty są dobrym potwierdzeniem kompetencji pracowników działów księgowych i biur rachunkowych. A tych jest około czterech tysięcy w Wielkopolsce. Do tego dochodzą jeszcze centra usług współdzielonych (SSC, BPO), które tworzą kolejne kilkaset miejsc pracy w Poznaniu. Pracownicy jednych i drugich podmiotów są często absolwentami kursów i szkoleń organizowanych przez Oddział Wielkopolski w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.