Książka, kawa i smartfon. To umila czekanie na... paszport

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Książka, kawa i smartfon. To umila czekanie na... paszport

Mikołaj Woźniak

Od lutego paszport musimy odbierać nie na placu Wolności, a na Wildzie. Mieszkańcy przygotowują się do sezonu urlopowego i urząd przeżywa oblężenie.

W środę rano jeszcze przed otwarciem Oddziału Paszportów Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przed budynkiem utworzyła się spora kolejka. Po wyrobienie i odbiór dokumentu zgłasza się coraz więcej osób. W wielu przypadkach poznaniacy przygotowują się już do nadchodzącego wielkimi krokami sezonu urlopowego.

- Bardzo długo czeka się na odbiór dokumentu. Samo wyrobienie trwało około miesiąca, ale tutaj czekam już godzinę

- tłumaczyła nam pani Krystyna, mieszkanka Poznania, kiedy odwiedziliśmy poczekalnię Oddziału Paszportów. W pomieszczeniu znajdowało się bardzo dużo ludzi. Zajęte były krzesła, więc niektórzy musieli oczekiwać na odbiór dokumentu, stojąc. Jednak jak mówili nasi rozmówcy, to nie brak miejsca jest największym problemem, a czas, jaki trzeba spędzić w poczekalni.

- Pamiętam, że złożenie wniosku zajęło mi jeszcze więcej czasu. Wtedy spędziłam tu prawie dwie godziny. Dzisiaj mam ze sobą książkę, ona umila mi czekanie - mówiła pani Krystyna.

Potwierdziła to jej imienniczka - Krystyna Buczkowska, która chciała złożyć wniosek o wyrobienie paszportu.

- Dopiero co przyszłam, ale widzę, że spędzę tu trochę czasu. Pobrałam numerek, ale przede mną jest ich ponad sześćdziesiąt... W poczekalni nie ma już gdzie usiąść, więc czekam na zewnątrz. Na szczęście jestem emerytką, więc mam czas

- śmiała się Krystyna Buczkowska.

Paszport jest jej potrzebny, ponieważ na początku czerwca wyjeżdża do sanatorium w Bieszczadach i chce przy okazji pojechać na Ukrainę.

- Czekam pół godziny, więc kolejne tyle przede mną. Zdążyłam już pójść po kawę, a telefon sprawia, że mam się czym zająć. Dzisiaj mam dzień urlopu i spędzam go w ten sposób

- wyjaśniała pani Ewa czekająca na odbiór dokumentu. Według niej warunki w poczekalni są dobre, ale kilka rzeczy w nowej lokalizacji urzędu wymaga usprawnienia.

- Kompletnie nie ma tu gdzie zaparkować. Długo szukałam miejsca, aż w końcu zaparkowałam daleko stąd. Trochę brakuje też miejsc siedzących - wymieniała pani Ewa. Zwróciła też uwagę na problem komunikacji z urzędem: - Kiedy wyrabiałam dowód osobisty, dostałam SMS-a, że jest gotowy. Przy paszporcie musiałam to sprawdzać na stronie internetowej. Nie bardzo wiedziałam też, jak umówić się internetowo na wizytę. Chętnie bym z tego skorzystała, ale brakowało jasnych wskazówek.

Z kolei strona internetowa Urzędu Wojewódzkiego informuje, że ograniczona jest liczba numerków wydawanych bez wcześniejszego umówienia.

- Po wyczerpaniu dziennego limitu biletów z danej kategorii spraw, biletomat wydaje tylko numerki dla osób posiadających rezerwację internetową - czytamy na stronie UW.

Warto pamiętać, że w Urzędzie Wojewódzkim nie załatwimy nic 2 maja. Paszportu nie odbierzemy wtedy w Poznaniu, Gnieźnie i Nowym Tomyślu. W zamian za to urząd będzie czynny w soboty: 13 maja (Poznań) i 10 czerwca (Gniezno).

2 maja czynne będą za to Terenowe Punkty Paszportowe w Ostrowie Wielkopolskim i Szamotułach.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.