Zbigniew Święch

Książę doskonały. O świętym Kazimierzu i jego kulcie

Święty Kazimierz, właściwie Kazimierz Jagiellończyk, żył w latach 1458-1484 Fot. archiwum Święty Kazimierz, właściwie Kazimierz Jagiellończyk, żył w latach 1458-1484
Zbigniew Święch

Fragment książki „Willeńska klątwa Jagiellończyka”. Powinien był albo się nie urodzić, albo pozostać wiecznym - napisał o nim Kallimach. Napisano o nim również tak: „Był on mądrym i obyczajnym, a równo dwa lata rządził od czasu, jak go król i pan nasz dopuścił do władzy, a całe państwo i wszyscy ludzie głosili jego pochwałę”.

Mowa oczywiście o Kazimierzu królewiczu, młodzieńcu świątobliwym i statecznym.

Książę doskonały

Już w 1475 roku wielki jego ojciec, Kazimierz IV, upatrywał w przyszłym świętym Kościoła następcę tronu, powołując do posiedzeń rady koronnej.

Urodzony w Krakowie w 1458 roku, wychowany na wawelskim wzgórzu, pośród trzynaściorga rodzeństwa był drugim synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Od dziewiątego roku życia wraz z braćmi wychowywał się pod kierunkiem historyka Jana Długosza.

Kazimierz młodszy znał dobrze łacinę i posiadał duże wykształcenie humanistyczne. Wiele wskazuje na to - pisze w jego biogramie Karol Górski - iż edukacja królewicza wzorowana była na „Księciu doskonałym” według dziełka Panormity-Boccadeliego, którego egzemplarz posiadał Długosz.

13-letniego Kazimierza w 1471 roku ojciec wysłał na czele dwunastu tysięcy zaciężnych - pod bezpośrednim dowództwem Piotra Dunina - na Węgry, gdzie przeciwnicy Macieja Korwina zamierzali osadzić go na tronie.

W dalszej części tekstu:

  • w jaki sposób młody królewicz zdobył sobie przychylność ludu wileńskiego
  • jak rządził Kazimierz
  • jak wyglądała jego kanonizacja

 

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Święch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.