Krystyna Łybacka z SLD odchodzi z polityki. Po 28 latach spędzonych w sejmowych ławach

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Krystyna Łybacka z SLD odchodzi z polityki. Po 28 latach spędzonych w sejmowych ławach

Łukasz Cieśla

Krystyna Łybacka, europosłanka SLD, tradycyjnie już zaprosiła dziennikarzy na przedświąteczne spotkanie. I potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi o odejściu z polityki. – Wiosną 2019 roku kończę z polityką. Minie wtedy 28 lat pracy poselskiej, to wystarczający okres. Tym bardziej, że polityka zmieniła się na gorsze – mówiła Krystyna Łybacka.

Posłanka SLD Krystyna Łybacka od 1991 roku nieprzerwanie zasiada w parlamencie. Najpierw w polskim Sejmie, teraz w Parlamencie Europejskim. Dla byłej minister edukacji w rządzie Leszka Millera to ostatnie miesiące w codziennej polityce.

– Polityka się zmieniła. Niestety, nie na lepsze. Nie ma już takich relacji i współpracy między różnymi ugrupowaniami i politykami, jak w przeszłości. Teraz ten brak woli współpracy, nad czym ubolewam, widać po każdej ze stron

– zaznacza Krystyna Łybacka.

W przyszłym roku, już na politycznej emeryturze, zamierza zająć się uporządkowaniem swojego bogatego archiwum. Jak zaznacza, ma w nim wiele ciekawych materiałów. Zapowiada również, że włączy się w działalność jakiegoś stowarzyszenia. Nadal chce być aktywna.

Krystyna Łybacka przez lata zapewniała słabnącemu SLD mandat poselski w kolejnych wyborach. Stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Wielkopolsce.

Kto zajmie jej miejsce na partyjnej liście? Na to pytanie sama zainteresowana nie zna odpowiedzi. Wskazuje, że teraz inni będą mogli się wykazać, również jej krytycy.

Obecnie w wielkopolskim SLD nie widać mocnego lidera. Cześć działaczy jest skłócona. W ostatnich wyborach samorządowych, członkowie SLD startowali w Poznaniu z dwóch różnych komitetów wyborczych. W przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydatowi SLD również będzie ciężko o mandat. Z Wielkopolski będzie można zdobyć maksymalnie kilka mandatów.

Poznańska europosłanka podsumowała również mijającą kadencję w PE. Zadowolona jest zwłaszcza z pracy poświęconej raportowi na temat modernizacji edukacji w UE.

Zobacz też: Poznańskie struktury SLD: sąd partyjny po wyborach samorządowych

Dokument przez nią przygotowany został przyjęty zdecydowaną większością głosów. Rezolucja dotyczy m.in. sposobu kształcenia w krajach UE oraz poprawy statusu nauczycieli oraz warunków ich pracy. W mijającej kadencji zajmowała się również tematyką seniorów. Odbyły się spotkania w Grodzisku Wlkp. i Zagórowie, gdzie seniorzy brali udział w wykładach i ćwiczeniach dotyczących prawidłowej diety oraz utrzymania sprawności fizycznej.

Łukasz Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.