Korwin i Kukiz przed Komorowskim: Kto wygra wybory prezydenckie 2015 na Śląsku? [WYNIKI PLEBISCYTU]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Agata Pustułka

Korwin i Kukiz przed Komorowskim: Kto wygra wybory prezydenckie 2015 na Śląsku? [WYNIKI PLEBISCYTU]

Agata Pustułka

Na Śląsku i w woj. śląskim jest ok. 2 mln wyborców. Tych głosów żaden kandydat na prezydenta RP nie ma prawa zlekceważyć. Jak walczą o nasze głosy w kampanii przed wyborami prezydenckimi?

Prezydent Komorowski wie, co robi tak często odwiedzając Śląsk w czasie kampanii wyborczej. Frekwencja w wyborach prezydenckich jest zwykle wyższa niż w pozostałych, a w województwie do zdobycia jest 2 mln głosów. Oczywiście podzielą się nimi wszyscy kandydaci, ale to urzędujący prezydent liczy, że weźmie ich najwięcej. Spośród wszystkich kandydatów to właśnie on jest najbardziej widzoczny. Już powiesił mnóstwo billboardów (niektórzy mówią, że za dużo i zbyt wcześnie). Odwiedział Śląsk trzy razy, a jego małżonka była raz, choć tej wizyty, z niewiadomych przyczyn, ostatecznie nie nagłośniono medialnie.

Kto wygra wybory prezydenckie 2015 na Śląsku i woj. śląskim?
ZOBACZ AKTUALNE WYNIKI PLEBISCYTU I ZAGŁOSUJ NA SWOJEGO KANDYDATA

- Jednak kampania w wykonaniu prezydenta jest sztampowa. Prezydent nie powiedział nic nowego i moim zdaniem nie wykorzystał strajków w górnictwie, by rozpocząć debatę na temat przyszłości branży. Stał w tej sprawie z boku, nie angażował się osobiście. Dopiero, gdy rząd wspomniał o stworzeniu Programu dla Śląska zaczął działać - ocenia dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Komorowskiemu udało się zdobyć poparcie samorządowców (tzw. hołd prezydentów, także niezależnych politycznie). Ma też bardzo dobre relacje z arcybiskupem metropolitą katowickim Wiktorem Skworcem. I choć księża na Śląsku nie mają zwyczaju wskazywania wiernym na kogo głosować, to jest to dla prezydenta cenna znajomość.

- Niestety prezydent widzi Śląsk w taki sanacyjny sposób, w czym z pewnością utwierdzają go doradcy. Wobec środowisk śląskich nie wykonał właściciwie żadnego gestu poza udziałem w otwarciu Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku - mówi dr Tomasz Słupik.

Kontakty prezydenta z przedstawicielami śląskich organizacji od początku były napięte, zwłaszcza gdy w poprzedniej kadencji samorządu szef RAŚ Jerzy Gorzelik został członkiem zarządu województwa. Nie ma wątpliwości, że to tzw. duży pałac (prezydencki) naciskał, by PO pozbyła się koalicjanta. Dzieła dokończył poprzedni marszałek Mirosław Sekuła, który praktycznie zmusił RAŚ do zerwania umowy z Platformą.

Stanowisko prezydenta próbowali łagodzić posłowie PO, z którymi spotkał się m.in. w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny.

- Obiecywał podpisanie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, jeśli trafi na jego biurko , ale potem zaczął sprawę języka śląskiego rozmywać i zaproponował jego lepszą ochronę w ramach ustawy o języku polskim - dodaje dr Słupik.

Kto wygra wybory prezydenckie 2015 na Śląsku i woj. śląskim?
ZOBACZ AKTUALNE WYNIKI PLEBISCYTU I ZAGŁOSUJ NA SWOJEGO KANDYDATA

Kukiz chce budować ruch

Jeśli dojdzie do drugiej tury, na co wszystko dziś wskazuje, to głosy śląskich wyborców podzielą się między Komorowskiego i kandydata PiS Andrzeja Dudę. Pierwszym sygnałem jak rozłoży się poparcie może być rywalizacja regionalnych sztabów wyborczych, które pod kandydaturami zbierały podpisy. Dudzie śląski PiS zebrał ich ponad sto tysięcy, zaś Platforma dała Komorowskiemu ponad 70 tysięcy podpisów. Dozbierano je, gdy okazało się, że kandydat PiS ma ich więcej. Oczywiście nie musi się to przekładać na rzeczywiste głosy, ale wynik poszedł w świat.

Pozostali będą walczyć o każdy śląski głos, gdyż od wyniku zależeć będzie ich polityczna przyszłość. W tym kontekście ważny jest wynik Pawła Kukiza, którego popiera śląsko-dąbrowska Solidarność. Kukiz zapowiedział, że jeśli zagłosuje na niego 7- 8 proc. Polaków to na tej bazie stworzy obywatelski ruch, który ma wyrwać polską politykę z "popisowego" układu.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Agata Pustułka

Komentarze

47
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kita

PO ,PIS ,SLD,PSL do jednego wora i o lipe.

ddsd

Ja na tego chuja z wasem niemoge patrzec

ankaniewski

Tylko Kukiz.Reszta to żołnierze partyjni powolni tylko swoim wodzom partyjnym.Głosujc na Komorowskiego lub Dudę dalej brniemy w tym bagnie Po wyborach taki Duda czy Komorowski zapomni o wyborcach a zajmie się interesem partii która go wystwiła-tak jest od 25 lat

Polka

Czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego w sondażu nie został uwzględniony Pan Grzegorz Braun? tak lubiany również w województwie śląskim? Nie wierzę, że ludzie głosują za Komoruskim....zmanipulowane sondaże!!!!

Andrzej

Same zastępcze tematy ! wp.pl widocznie specjalnie nic nie pisze o wyborach, bo trzeba ukryć że pan Paweł Kukiz ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Wszyscy znajomi mojego otoczenia deklarują, że zagłosują na Pawła Kukiza. Ale wp.pl dostała prawdopodobnie wytyczne, by nic nie pisać na te tematy.

Ruan

Głosujemy na Kukiza

Poll

mecenas JACEK WILK,!!!....gdyby Polska miała takiego prezydenta.....marzenie....ale Polacy sa Polakami ....wybiorą kogoś ....mając wymarzonego ,reprezentacyjnego KANDYDATA,!....bedziemy żałować następnych pięć lat....

Tyn istny.

Terozki My Ślonzoki mogymy pokozać jak widzymy ta Demokracjo z Warszawy kiero nom sam na Nasz Ślonskj spadochroniarzy w tasi przywozi na kożde Wybory.
Na te WYBORY trza iść.
I to czym Nos wiyncyj pudzie tym bydzie do Nos lepij.
Trza iść i na tych listach wszystkich wykryślić .
Wtedy tam w Warszawie oboczom że niy som My takie dupiate jak by tego tam chcieli.

żal

Nie wierzę, w te całe sondaże, z jednych wychodzi, że Komorowski ma całkiem sporą przewagę i z tymi bardziej się zgodzę, niż z tymi, że Kukiz i Korwin przodują, to jakieś cyrki są :( potrzeba nam zrównoważonej głowy państwa, a nie parodiantów, którzy będą pośmiewiskiem :(

Auch Oberschlesier

A tyn wydeptany tepich (fotka pjyrszo), to trofjejny - abo z palacu Komorofskich?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.